KKTC
05 Oca 2021 07:19 Son Güncelleme: 05 Oca 2021 07:29

KKTC'de koronavirüs tedbirleri sıkılaştırılıyor... İşte alınan son kararlar

KKTC'nin koronavirüsle mücadelesinde Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi son toplantısında yeni kararlar. İşte o detaylı kararlar...

KKTC'de koronavirüs tedbirleri sıkılaştırılıyor... İşte alınan son kararlar

KKTC'nin koronavirüsle mücadelesinde Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi son toplantısında aldığı kararları açıkladı. Komitenin yaptığı toplantıda işyerlerine yönelik ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ne geçişlerle ilgili kararlar dikkat çekti. Halen kapalı olan meyhane, masaj salonları, bar, club ve benzeri eğlence yerleriyle ilgili bu karar 10 Ocak 2021 tarihine kadar uzatıldı. 

Hizmet sektöründe saat 22.00'den sonra kapanma kararı çıktı. Bu saatten sonra lokantalar sadece paket servisi yapabilecek. 

45/2018 Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında Toplanan Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi Tarafından Alınan Kararlar

1.    Saat 22:00’dan sonra cafe, restoran, pastane, bet ofisi, kuaför salonu, güzellik merkezi, kıraathane, kahvehane,  spor salonu, pide salonu, simitçi, berber salonu alanlarındaki faaliyetlerin durdurulmasına ilişkin alınan kararın aynı şekilde devam etmesine karar verilmiştir. 22:00’dan sonra yalnızca paket servis hizmetlerinin açık kalması uygun görülmüştür. Bu sektörlerde görev yapan kişilerin ondört günde bir PCR testlerinin yinelemeleri gerekmektedir. 

2.    Pile’de ikamet eden veya Pile’de çalışan kişiler, 72 saat içerisinde yapılan güncel negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapabileceklerdir. 

3.    Meyhane, masaj salonları, bar, club ve benzeri eğlence yerlerinin kapatılma kararının 10 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir. 

4.    Ülkemizde yerel vakaların artış göstermesi nedeniyle BM, AB, İngiliz Üstleri, Ara Bölge, Kayıp Şahıslar ve Barış Gücü çalışanları son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın giriş yapabileceklerdir. 

5.    Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden ve Güney Kıbrıs’ta rutin tedavi gören/tedavileri başlanmış hastaların mağduriyet yaşamaması ve tedavilerinin tamamlanabilmesi amacıyla Güney Kıbrıs'a günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür. Sağlık amacıyla geçiş yapacak olan hasta ve refakatçisinin (gereği halinde) girişte son 3 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında ülkemize dönen hasta ve refakatçiler ülkeye girişlerinin yedinci ve ondördüncü günlerinde yeniden PCR testlerini yaparak sonuçlarını Bakanlığımıza iletilmesi gerekmektedir. 

6.    Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin 10 Ocak 2021 tarihine kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir. 

7.    Güney’de ikamet edip Kuzey Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin 10 Ocak 2021 tarihine kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.