Güncel
28 Kas 2020 08:35 Son Güncelleme: 28 Kas 2020 10:51

KKTC'de koronavirüs tedbirlerinde sert adım! Yurtdışından gelişlere kısıtlama

Koronavirüsün ikinci dalgasının dünyadaki sert hareketi nedeniyle KKTC'de de tedbirler sertleştiriliyor. Sağlık Bakanlığı alınan son kararı açıkladı: Adada 3 gün kalacak olan kişiler yalnızca charter uçuşla gelebilecek...

KKTC'de koronavirüs tedbirlerinde sert adım! Yurtdışından gelişlere kısıtlama

Sağlık Bakanlığı, adaya en fazla 3 günlüğüne gelen ve karantinadan muaf tutulan kişilerin, 30 Kasım itibariyle yalnızca charter uçuş ile KKTC’ye gelebileceğini duyurdu.

Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin 25.11.2020 tarihinde aldığı karara ek maddenin eklendiğini açıkladı.

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, adada en fazla 3 gün konaklayacak kişilerin kontrolünde zorluk yaşanması nedeniyle bu kişilerin 30.11.2020 tarihinden itibaren KKTC'ye yalnızca charter uçuş ile getirilmelerine karar verildiği belirtildi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle:

"Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin 25.11.2020 tarihinde aldığı kararlara aşağıda belirtilen maddenin eklenmesine karar verilmiştir. Ülkemize giriş yapmak isteyen ve adada en fazla 3 gün konaklayacak kişilerin kontrolünde zorluk yaşanması nedeniyle bu kişilerin 30.11.2020 tarihinden itibaren KKTC'ye yalnızca charter uçuş ile getirilmelerine karar verilmiştir." 

YURTDIŞINDAN GELENLERE 7 GÜN KARANTİNA 

KKTC’ye tüm ülkelerden gelecek kişiler 7 gün karantinada kalacak. 3 günden daha az kalacak kişiler, Güney Kıbrıs hariç, karantinasız giriş yapabilecek.

Güney Kıbrıs’a sağlık eğitim ve çalışma amacı ile günübirlik geçiş yapacak kişiler karantinasız geçiş yapacak. Bu kapsam dışındakiler 7 gün karantinada kalacak.

KKTC’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta çalışan veya eğitim gören kişilere ve velilerine 28 Kasım-6 Aralık tarihlerinde rutin PCR taraması yapılacak. Bu kişiler 7 Aralık’tan itibaren son 10 gün içinde yapılmış negatif PCR sonuçlarını göstermek suretiyle günübirlik geçebilecek.

Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndan geçecek çalışanlar son 3 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucunu ibraz etmeleri kaydıyla geçiş yapabilecek.

SON 24 SAATTE YURTDIŞINDAN GELEN 5 KİŞİ

KKTC’de son 24 saatte 7 Covid-19 vakası daha saptandı. Yapılan 1620 virüs testiyle belirlenen yeni vakaların 5’i yurtdışından gelen kişilerden. 2 vaka ise temaslılardan. Ülkede saptan vaka sayısı 1084’e yükseldi. Bakan Pilli tedavideki 1 kişinin ise taburcu olduğunu açıkladı.