KKTC
17 Kas 2020 09:00 Son Güncelleme: 17 Kas 2020 10:55

KKTC'de koronavirüs tehlikesine karşı 7 gün karantina ilan edildi!

KKTC'de koronavirüs tedbirleri kapsamında Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde artan vakalar da dikkate alınarak 7 günlük karantina ilan edildi. Karantinaya kimler girecek? Bu sorunun cevabını da Sağlık Bakanlığı verdi...

KKTC'de koronavirüs tehlikesine karşı 7 gün karantina ilan edildi!

Güney Kıbrıs Rum Kesiminde artan koronavirüs vakalarının ardından KKTC'de 7 günlük karantina ilanı yapıldı. Sağlık Bakanlığı, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu, 7 günlük karantinaya girecek olanları da açıkladı. 

Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde artan vakaların KKTC'yi de etkileyebileceği gerçeğinden hareket eden Sağlık Bakanlığı, beklenen duyuruyu yaptı. 

19 Kasım tarihinden itibaren KKTC’den Güney Kıbrıs’a geçecek herkesin dönüşte 7 gün süreyle karantinaya alınacağı ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu'ndan şu açıklama yapıldı: 

“Güney Kıbrıs’ta artan vaka sayılarına istinaden Kurulumuz alınan tüm kararları yeniden değerlendirmiştir. Güney Kıbrıs’tan ülkemize giriş yapacak ve ülkemizde 3 günden fazla kalacak herkesin girişte negatif PCR test sonucunu ibraz ederek ülkeye giriş yapmaları ve 7 gün süre ile karantina altında kalmalarına karar verilmiştir. Ancak Güney Kıbrıs’tan 3 gün veya daha kısa süre için ülkemize giriş yapacak herkesin son 3 gün içerisinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri halinde karantina uygulaması olmaksızın giriş yapabileceklerdir. Bu kişilere girişte Muhaceret görevlileri tarafından sözlü olarak bilgi verilecektir. Bu uygulamadan Güney’de çalışanlar, eğitim görenler(kayıtlı veliler dahil) ve tedavi görenler, Pile sakinleri, Kıbrıs’ta bulunan diplomatik misyon, BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi ve Barış Gücü personel muaf olup bu kişilere randomize test yapılmaya devam edilecektir.”