KKTC
12 Oca 2021 08:10 Son Güncelleme: 12 Oca 2021 08:25

KKTC'de koronavirüs yasakları uzatıldı... Tedbirlerde gevşeme yok

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi koronavirüs tedbirleri hakkında 4 Ocak'ta alınan kararların süresinin uzatıldığı açıklandı. 

KKTC'de koronavirüs yasakları uzatıldı... Tedbirlerde gevşeme yok

KKTC'de koronavirüs tedbirlerinde gevşeme yok... Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi yaptığı son toplantıda 4 Ocak tarihinde alınan kararların süresinin uzatıldığını açıkladı. 15 Ocak tarihine kadar kararların geçerli olacağı duyuruldu. 

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komite'sinin daha önce aldığı kararlar arasında yer alan 'meyhane, masaj salonları, bar, club ve benzeri eğlence yerlerinin kapatılması' 15 Ocak tarihine kadar uzatılmış oldu. 

Tedbirler arasında dikkat çeken diğer maddelerden biri de 'işletmelerin 22.00'den sonra hizmet vermemesi ve 22.00'den sonra yalnızca paket servis hizmetlerinin açık kalması' kararının süresinin uzatılması oldu. 

İşte Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin son toplantısında 15 Ocak 2020 tarihine dek uygulanacak kararları: 

22.00'DAN SONRA HİZMET YOK

Saat 22:00’dan sonra cafe, restoran, pastane, bet ofisi, kuaför salonu, güzellik merkezi, kıraathane, kahvehane, spor salonu, pide salonu, simitçi, berber salonu alanlarındaki faaliyetlerin durdurulmasına ilişkin alınan kararın aynı şekilde devam etmesine karar verilmiştir. 22:00’dan sonra yalnızca paket servis hizmetlerinin açık kalması uygun görülmüştür. Bu sektörlerde görev yapan kişilerin ondört günde bir PCR testlerinin yinelemeleri gerekmektedir.

KAPALI KALACAK İŞLETMELER

Meyhane, masaj salonları, bar, club ve benzeri eğlence yerlerinin kapatılma kararının 15 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

PCR TESTİ ŞARTI

Pile’de ikamet eden veya Pile’de çalışan kişiler, 72 saat içerisinde yapılan güncel negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapabileceklerdir.

KKTC'de yerel vakaların artış göstermesi nedeniyle BM, AB, İngiliz Üsler Bölgesi, Ara Bölge, Kayıp Şahıslar ve Barış Gücü çalışanları son 72 saat içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri kaydı ile karantina uygulaması olmaksızın giriş yapabileceklerdir.

GÜNEY'DE TEDAVİ GÖRENLER NE YAPACAK

Kuzey Kıbrıs’ta ikamet eden ve Güney Kıbrıs’ta rutin tedavi gören/tedavileri başlanmış hastaların mağduriyet yaşamaması ve tedavilerinin tamamlanabilmesi amacıyla Güney Kıbrıs'a günübirlik karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmaları uygun görülmüştür. Sağlık amacıyla geçiş yapacak olan hasta ve refakatçisinin (gereği halinde) girişte son 3 gün içinde yapılmış negatif PCR test sonuçlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca tedavi sonrasında ülkemize dönen hasta ve refakatçiler ülkeye girişlerinin yedinci ve ondördüncü günlerinde yeniden PCR testlerini yaparak sonuçlarını Bakanlığımıza iletilmesi gerekmektedir.

KARANTİNAYA TABİİ OLACAKLAR

Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin 15 Ocak 2021 tarihine kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.

Güney’de ikamet edip Kuzey Kıbrıs’ta çalışan kişilerin geçişlerinin 15 Ocak 2021 tarihine kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir. 8. Kuzey’de ikamet edip Güney Kıbrıs’ta eğitim gören öğrenci ve velilerinin geçişlerinin 15 Ocak 2021 tarihine kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.

Güney’de ikamet edip Kuzey Kıbrıs’ta eğitim gören öğrenci ve velilerinin geçişlerinin 15 Ocak 2021 tarihine kadar karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.

KARANTİNASIZ TİCARET

Yeşil Hat Tüzüğü kapsamında temassız ticaret yapan kişilerin karantina uygulaması olmaksızın ticaret yapmaları uygun görülmüştür.

Yeşilırmak Sınır Kapısı’ndan yalnızca sağlık amacı ile ambulansların transit geçişlerde karantina uygulaması olmaksızın geçiş yapmalarına bunun dışındaki geçişlerin karantinaya tabii olmasına karar verilmiştir.

Beyramudu’nda ikamet eden kişilerin Üsler Bölgesi’nde hayvancılık ve tarım faaliyetlerini yerine getirebilmek amacıyla karantina uygulaması olmaksızın Üsler Bölgesi’ne günübirlik geçiş yapmaları uygun görülmüştür.

EVLERDE 11 KİŞİ YASAK

10 Ocak 2021 tarihine kadar alınan evlerde 10 kişiden fazla kişinin bir araya gelmemesi hususundaki kararın 15 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

Her türlü eğlence faaliyetlerinin, işyeri açılış törenlerinin, düğün, sinema, tiyatro, doğum günü, toplu ibadet, nişan, nikah, mevlit, sergi vb. faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin kararın 15 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

CENAZELERDE BİRİNCİ DERECE YAKINLAR

Cenaze törenlerinin sadece birinci derece yakınlarının katılımı ile yapılmasına karar verilmiştir.

Takım spor müsabakalarının seyircisiz yapılmasına karar verilmiştir.

Risk grubunda bulunan ve hizmetlerine elzem ihtiyaç duyulan sağlık çalışanları ve polis mensuplarının sosyal yaşamlarında toplu faaliyetlere katılmaması ve maske, sosyal mesafe ile hijyen kurallarına azami dikkat etmeleri hayati önem arz etmektedir."