Güncel
29 Ara 2020 10:24 Son Güncelleme: 29 Ara 2020 18:51

KKTC'de okullar kapanacak mı? Bakanlar ne söyledi?

KKTC'de okullarda artan koronavirüs vakaları ile birlikte ülke genelindeki son rakamlar da ele alındığında velilerin gözü kucağı yetkililerde. Sağlık Bakanı ile Milli Eğitim Bakanı son açıklamalarında okulların bir süre kapanabileceğine yönelik.

KKTC'de okullar kapanacak mı? Bakanlar ne söyledi?

KKTC'de alınan koronavirüs tedbirlerine rağmen ikinci dalgada vaka sayısında artış görülüyor. Okullarda da pozitif vakalara rastlandı. Geçici süre kapanan ilkokul oldu. Veliler merakla ve endişeyle yapılacak olan açıklamaları bekliyor. 

Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’nın alacakları kararın ne olacağı merakla bekleniyor. Beklenti okulların bir süre kapatılarak uzaktan eğitime geçilmesi yönünde.

Sağlık Bakanı Ali Pilli, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğu ile görüştüklerini ve okullardaki bulaş çok artarsa şubat tatilini ocak ayına çekebileceklerini açıkladı. Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu da okullarda vakaların başladığını ve her vatandaş gibi kendisinin de endişeli olduğunu ifade etti. Bakan Amcaoğlu 271 okuldaki 53 bin öğrencinin eğitimlerinin sürmesi yollarını zorlama durumunda olduklarını belirtti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğu, katıldığı televizyon programında açıklamalarda bulundu. Bakan Amcaoğlu, bazı okulları ziyaret ettiğini ve müdür ile öğretmenlerin ciddi özveri ile çalışmakta olduklarını kaydetti. Amcaoğlu, yetkili sendikalarla da görüştüklerini birtakım yazılı tavsiyeler aldıklarını söyledi.

Online eğitim alan yükseköğretim öğrencileri olduğunu da dile getiren Bakan Amcaoğlu, tüm eğitim kurumlarında izlenecek yolun belirlenmesi için bir harita oluşturmaya çalıştıklarını vurguladı.

Yetişkinlerin dikkatsizlikleri sonucu vakaların arttığına işaret eden Amcaoğlu, velilerin çocukların eğitim haklarını gaspetmeyecek şekilde hayatlarını düzenlemesini istedi.

Amcaoğlu, okullardaki vakalara ilişkin olarak da konuşarak, Sağlık Bakanlığı’nın öngörüleri doğrultusunda bazı kararlar alındığını, okullardaki temaslı takiplerinin de ilgili komite tarafından düzenlendiğini ve uygulandığını anlattı.

GEREKİRSE TATİL ÖNE ÇEKİLECEK

Amcaoğlu, Sağlık Bakanlığı’nın gerekmesi durumunda okulların ara tatilini öne çekebileceğini belirttiğini, bunun da değerlendirileceğini kaydetti.

22 Aralık’ta yetkili sendikaların ‘salgının kontolden çıkmaması’ için ara tatilin öne alınması talebini kendilerine ilettiğini anlatan Amcaoğlu, bunu ilgili komite ve kesimlerle tartıştıklarını, komitenin aldığı kararları uygulayacaklarını belirtti.

Bakan Amcaoğlu, okullarda önlemlerin tamamıyla alındığını ve uygulanmakta olduğunu da söyleyerek, velilere çocuklarını okula gönderme çağrısı yaptı. Covid-19 pozitif vaka olan 9 Eylül İlkokulu’nda eğitime ara verildiğini, Fazıl Plümer Anaokulu ve Değirmenlik Ortaokulu’nda ise tetkik ve takibin ardından eğitimlerin sürdüğünü kaydeden Amcaoğlu, eğitimin devamlılığının önemini dile getirdi.

Özel dershanelerle ilgili olarak da konuşan Amcaoğlu, sağlığın kazançtan önce geldiğini, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin kararlarına uyulmasının önem arzettiğini söyledi. Amcaoğlu, son 15 gündeki yerel bulaşların Güney Kıbrıs kaynaklı olduğunu da ifade etti.