KKTC
25 Şub 2021 08:13 Son Güncelleme: 25 Şub 2021 08:17

KKTC'de okulların ve öğrencilerin durumu ne olacak? Son sözü Bakan söyledi

KKTC'de okullar ne zaman açılacak? Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak? Yurtdışından gelecek olan üniversitelilerin karantinasında son durum ne? Bu soruların cevabını Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu verdi.

KKTC'de okulların ve öğrencilerin durumu ne olacak? Son sözü Bakan söyledi

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, KKTC'deki yüz yüze eğitim ve yurtdışından gelecek olan üniversitelilerin karantinası ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Bakan Amcaoğlu net konuştu: "Üst Komite tavsiyesi bile olsa aşılanma tamamlamadan okulların açılmayacak". 

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, BRT’de Baykan Gürses’in sunduğu 45+ programına konuk oldu.

TÜM DÜNYADA UYGULANIYOR

Yükseköğrenimle ilgili konuşan Amcaoğlu, uygulamalı fakültelerden mezun olacak olanlar ve 2 yıllık ön lisans programından mezun olacak öğrencilerin Nisan ayında yüz yüze eğitime başlayacağını hatırlatarak, tüm dünyada bu uygulamanın yapıldığını söyledi.

“Playstation’dan damar yolu açmak öğrenilemeyeceğine göre, çocuklarımız yüz yüze eğitimi almak zorundadır” diyen Amcaoğlu, üniversitelerin de 17 bin 550 öğrencinin adaya gelmesi gerektiğini söyledi. Amcaoğlu, “Pandemi mezunu gibi ucube bir tarifle mezun yaratma şansımız yok” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERİ MİSAFİR ETMEK ZORUNDAYIZ

Öğrencilerin karantina masraflarının devlet tarafından karşılanmasına yönelik gelen eleştirileri işaret eden Amcaoğlu, “Öğrencileri misafir etmek zorundayız. Ailelere öğrencileri buraya gönderin diye talepte bulunan bizleriz. Devlet konrolünde, sağlık bakanlığı himayalerinde karantina sürecine girecekler” dedi.

Bu kararın 13 Şubat 2021 tarihli Bakanlar Kurulundan geçtiğini söyleyen Amcaoğlu, kararın 21 üniversitenin rektörleri, YÖK, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ve Türkiye Eğitim Bakanlığı ile birlikte aldıklarını söyledi.

ÖĞRENCİLER İÇİN ÜST KOMİTE KARARINA GÖRE KARANTİNA SÜRESİ BELİRLENECEK

Öğrencilerin kaç gün karantinada kalacağıyla ilgili gelen soru üzerine Amcaoğlu, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nin risk kategorilerine göre ülkeleri belirleyeceği ve öğrencilerin de Üst Komite kararına göre karantinada kalacağını ifade etti.

“Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi okulları açabilirsiniz derse ne yaparsınız?” sorusu üzerine Amcaoğlu, aşılama olmadan kesinlikle okulları açmayacağını belirtti. Bu saatten sonra aç- kapa yapma lüksünün olmadığını vurgulayan Amcaoğlu, “Eğitime başladığımız tarihten itibaren eğitimin sonlanana kadar kesilmeyeceğini söylemiştik" dedi.

Öğrenci ve öğretmenlerle birlikte okul personelinin de aşılanması gerektiğinin altını çizen Amcaoğlu, riskin en aza çekmek zorunda olduklarını kaydetti.