KKTC
13 Mar 2021 09:01 Son Güncelleme: 13 Mar 2021 09:13

KKTC'de özel kanalların endişeli bekleyişi! 'Kapanma kılıcı' tepelerinde sallanıyor

KKTC'deki özel televizyon kanallarının yayınlarının kesilmesi gündemde. Borçlarını ödeyemeyen kanalların TÜRK-SAT tarafından yayınlarının kesileceği bildirildi. Ancak henüz bu konuda bir gelişme olmadı. Kanallar gözlerini Başbakan Ersan Saner'e çevirdi.

KKTC'de özel kanalların endişeli bekleyişi! 'Kapanma kılıcı' tepelerinde sallanıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) özel radyo ve televizyon kanallarının yayınlarının kesilmesi gündemde. Borçlarını ödemekte zorlanan kanallar için ödeme süresi dün sona erdi. TÜRK-SAT'ın dün geceden itibaren yayınları kesmesi gündeme geldi. Ancak henüz bir yayın kesilmesi uygulanmadı.

Başbakan Hamza Ersan Saner, yaşanan gelişmeyi doğrularken yayınların kesilmemesi için çalıştıklarını bildirdi. 

TÜRK-SAT'a 2018 yılından beri ödenemeyen borçlar yüzünden KKTC özel radyo ve televizyonlarının yayınları tehlike altına girdi. 

TÜRK-SAT, KKTC'nin devlet televizyonu BRT’ye gönderdiği yazı ile borçların ödenmesini talep etti. BRT de özel kanallara bir uyarı yazısı göndererek hizmet bedeli borçların ödenmemesi durumunda dün gece yarısından itibaren yayınların durdurulacağını bildirdi. Ancak henüz bu uygulanmadı. 

KKTC Özel radyo ve televizyonlarının uydu üzerinden yayınları TÜRK-SAT üzerinden kullanıcılara ulaşıyor. Yapılan anlaşmaya göre özel radyo ve televizyonlar hizmet bedelini BRT üzerinden ödüyor. Ancak 2018 yılından beri biriken borçlar KKTC'nin özel radyo ve televizyonlarının ekranlarının kararıp seslerinin kısılmasını gündeme getirdi. 

Kanalların TÜRK-SAT uydusu üzerinden yayın yapamaması halinde internet üzerinden devam edecekleri bildirildi. Biriken borçların ödenmesine yönelik olarak yeni bir protokol yapılmasının gündemde olduğu belirtiliyor. Söz konusu protokole göre borçlar taksitlendirilerek yeni bir mutabakat yapılacak.