KKTC
01 Mar 2021 12:03 Son Güncelleme: 01 Mar 2021 12:15

KKTC'de restoranlar 4 Mart'ta açılıyor! Restoran sahipleri sivil itaatsizlik başlatıyor

KKTC'de restoran sahipleri sivil itaatsizlik için düğmeye bastı. RES-BİR tarafından yapılan açıklamaya göre restoranlar 4 Mart'ta açılacak.

KKTC'de restoranlar 4 Mart'ta açılıyor! Restoran sahipleri sivil itaatsizlik başlatıyor

KKTC'de restoran sahipleri sivil itaatsizlik için harekete geçti. Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, gerekli önlemlerle açılmayı talep ettiklerini eğer kabul edilmezse 4 Mart'ta restoranları açacaklarını duyurdu. 

Sürecin kendilerini sivil itaatsizliğe doğru götürdüğünü söyleyen Salih Kayım, açılmak için çalıştıklarını kaydederek “Biz talebimizi yönetime iletiyoruz, eğer kabul edilmezse de tüm üyelerimize çağrı yapıyoruz, biz gerekli önlemleri alarak Perşembe günü 4 Mart’ta açıyoruz” dedi.

Masalar arası mesafe ve iç mekan düzenlemeleri ve PCR önlemleri ile açılmak için hazırlandıklarına vurgu yapan RES-BİR Başkanı Salih Kayım çok sayıda işletmenin mali olarak ciddi zarar gördüğünü anlattı. Salih Kayım Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi ve KKTC Sağlık Bakanlığı'na seslendiği açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

Artık yeter! Denetimlerle restoranlarımızı açın!

Komitenizin verdiği son kararları sevinçle karşılamış durumundayız. Ancak berber, kuaför, güzellik salonları gibi çok yakın temas edilebilecek iş kollarını ve açık pazarları normal hayata geçirdiğinizden dolayı restoranları unuttuğunu düşünerek sizleri bu yazıyı yazmaktayız.

Pandemi nedeniyle en çok zarar gören meslek grubu restoranlardır. Üyelerimiz yaklaşık bir yıldır günlük harcamalarını dahi kazanamamış durumda mücadele etmektedir ve bu bağlamda üyelerimizin artık mücadele edecek gücü kalmamıştır.

Yaklaşık bir yıldır ne dediyseniz yaptık..

Masalar arası 1.5 metre dediniz yaptık,

Elektronik menü dediniz uyduk,

Mekanlarınıza az insan alabilirsiniz dediniz kabul ettik,

Sabah 10.00 – akşam 20.00 çalışabilirsiniz dediniz peki dedik, dedik dedik dedik..

Peki üyelerimiz açısından bu bir yıl nasıl geçti biliyor musunuz? Boş duvarlara bakarak, personellerimizi her şeye rağmen işsiz bırakmamak için ödemeye çalışarak, sanki da covid-19’un yayılma yeri restoranlarmış gibi yarattığınız kötü algıyı dağıtmaya çalışarak, borçlu olduğumuz yerlere dil dökerek, kapanan restoran sayılarını 1-2-3 saymak yerine 5-10-15’e çıktığını görerek..

Artık yeter!

Sizden son kez rica ediyoruz, kurallara harfiyen uymaya hazırız. Masalar arası 2 metre, sandalyeler arası 60 cm, koyacağınız başka kurallarla ve denetimlerle restoranlarımızı açın! 

Hemen hemen tüm yerlerin açılacağı gün olan 4 Mart 2021 Perşembe günü dış mekanlarımız tümü ve iç mekanlarımızın da en fazla 1/3’e denk gelecek kısmıyla açılmak istiyoruz.