KKTC
26 Ara 2020 08:41 Son Güncelleme: 26 Ara 2020 08:52

KKTC'de sert koronavirüs tedbirleri açıklandı! Geniş çaplı yasaklar ve kapanmalar getirildi

KKTC'de koronavirüs tedbirleri kapsamında sert tedbirler açıklandı. Pek çok işletme için saat 21.00'den sonra kapanma getirildi. Yılbaşı eğlenceleri yasaklandı...

KKTC'de sert koronavirüs tedbirleri açıklandı! Geniş çaplı yasaklar ve kapanmalar getirildi

KKTC'de uygulanacak olan yeni koronavirüs tedbirleri açıklandı. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi tarafından alınan yeni kararlara göre pek çok işletmenin 21.00'den sonra hizmet vermesi yasaklandı.

Ülkeye 3 gün ve daha kısa süreli karantinasız girişler durdurulmasıyla ilgili karar süresiz uzatıldı. Yılbaşı ve her türlü toplu eğlence ve etkinlik iptal edildi.

28 Aralık'tan itibaren saat 21:00’den sonra cafe, restoran, pastane, bet ofisi, kuaför salonu, güzellik merkezi, masaj-spor salonu, berber salonu alanlarındaki faaliyetlerin durdurulmasına karar verildi.

Artan koronavirüs vakaları nedeniyle KKTC Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi sert tedbirler için karar aldı. Ülkedeki tedbirler sıkılaştırıldı. 

28 Aralık'tan itibaren cafe, restoran, pastane gibi pek çok işletmenin saat 21.00'den sonra hizmet vermesi yasaklanırken, 21.00'den sonra paket servis hizmetinin devam edebileceği bildirildi.

Sokakta ve kapalı alanlarda yapılacak yılbaşı ile her türlü eğlence ve etkinlik faaliyetlerinin yapılmamasına karar verildi.

KKTC'DE ALINAN YENİ KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin koronavirüs tedbirleri ile ilgili açıklaması şöyle:

"1. 28 Aralık 2020 tarihinden itibaren saat 21.00’dan sonra cafe, restoran, pastane, bet ofisi, kuaför salonu, güzellik merkezi, masaj salonu, spor salonu, pide salonu, simitçi, berber salonu alanlarındaki faaliyetlerin durdurulmasına karar verilmiştir. Ancak 21.00’den sonra yalnızca paket servis hizmetlerinin açık kalması uygun görülmüştür.

2. Meyhane, bar, club ve benzeri eğlence yerlerinin kapatılma kararının 04 Ocak 2021 tarihine kadar uzatılmasına karar verilmiştir.

3. Daha önce yılbaşı ve eğlence programları ile ilgili aldığımız kararın yinelenme ihtiyacı gerekli görülmüştür. Sokakta ve kapalı alanlarda yapılacak yılbaşı vb. her türlü eğlence faaliyetlerinin yapılmamasına ayrıca iş yeri açılış amacıyla düzenlenen törenlerin de 04.01.2021 tarihine kadar yapılmamasına karar verilmiştir.

4. Taşımacılık sektörü ile ilgili karar yeniden değerlendirilerek, otobüs, minibüs, taksi vb. taşımacılık yapan araçların şoför yanlarına yolcu almamaları, otobüs ile minibüslerde yolcuların şoför koltuğunun bir arka koltuğunu boş bırakacak şekilde oturma düzeni ile yolcu taşımaları uygun görülerek daha önce alınan kararın bu yönde tadil edilmesine karar verilmiştir.

5. Resmi Gazete’de yayınlanan ve daha önce de bildirilen ülkemize düzenlenecek charter sefer, özel uçak, tarifeli sefer ve gemi yolu ile ülkemize giriş yapmak amacıyla 3 gün ve daha kısa süreli karantinasız girişlerin durdurulması ile ilgili kararın süresiz olarak uzatılmasına karar verilmiştir.

6. BM, AB, İngiliz Üstleri, Ara Bölge ve Barış Gücü çalışanlarının sınır kapılarından son bir hafta içinde yapılmış negatif PCR testlerini belgelemeleri kaydı ile geçişlerine izin verilmesi uygun görülmüştür."