Güncel
27 Oca 2021 11:02 Son Güncelleme: 27 Oca 2021 11:16

KKTC'de Sokağa çıkma izin belgesi nasıl alınacak? İşte detaylar...

KKTC'de uygulanmaya başlanan sokağa çıkma kısıtlamaları karşısında zorunlulukları nedeniyle dışarda olmaları ya da bir yere gitmeleri gerekenler için izin belgesi veriliyor. KKTC'de sokağa çıkma izin belgesi nasıl alınır? Detaylar haberimizde...

KKTC'de Sokağa çıkma izin belgesi nasıl alınacak? İşte detaylar...

KKTC'de uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları süresince kullanılmak üzere izin belgesi veriliyor. Sokağa çıkma izin belgesi nedir? Sokağa çıkma izin belgesi nasıl alınır? KKTC'de son günlerde konuşulan soruların cevapları haberimizin içinde yer alıyor. 

İçişleri Bakanlığı, sokağa çıkma izin başvuruları için dijital izin belgesinin devreye girdiğini duyurdu.

Sokağa Çıkma Yasağı Emirnamesi çerçevesinde halka hızlı ve güvenli şekilde yardımcı olmak üzere İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden kişilerin online olarak başvuru yapabilecekleri Sokağa Çıkma İzin Belgesi sistemi devreye girdi.

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, Bakanlar Kurulunun aldığı tedbir kararları doğrultusunda uygulamaya koyulan “Sokağa Çıkma Yasağı” süresince halkın, acil durumlarda Sokağa Çıkma İzni başvurularını evlerinden, telefon, tablet ve bilgisayarlarından dijital ortamda yapabilmelerini sağlamak için bakanlığın https://permissions.gov.ct.tr/street adresine girerek gerekli bilgileri doldurması yeterli olacak.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, online yapılacak dijital izin belgesi başvurularında gerekli olan bilgilerin başvuru sahibi tarafından doğru ve eksiksiz doldurulması gerekiyor. Dijital olarak izin başvurusu değerlendirilen ve onaylanan kişilere kaymakamlıklar SMS yoluyla dijital izin belgelerini iletecek. Dijital İzin Belgelerinin üzerindeki QR kod sayesinde polis kontrollerinde otomatik belge doğrulaması yapılabilecek.

Açıklamada, halkın, Sokağa Çıkma Yasağı kapsamında temel ihtiyaçlarını giderilebilmesi amacıyla açık olan hizmetlerden ikametine en yakın olacak şekilde yararlanmak içinse izin belgesine gerek duyulmadığı da belirtildi.