Güncel
16 Oca 2021 19:37 Son Güncelleme: 17 Oca 2021 10:33

KKTC'de sokağa çıkma yasağı başlıyor... Tedbirler arttırılıyor

KKTC'nin koronavirüsle mücadelesinde yeni bir aşamaya geçildi. Kitlesel aşı çalışmalarının başlamasının ardından bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısından sokağa çıkma yasağı kararı çıktı. Yarından itibaren saat 22.00-05.00 saatleri arasında sokağa çıkmak yasaklanacak...

KKTC'de sokağa çıkma yasağı başlıyor... Tedbirler arttırılıyor

Başbakan Ersan Saner, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından ülkede yeni koranavirüs tedbirlerini açıkladı.

Başbakan Saner'in açıklamalarına göre KKTC'nin koronavirüs mücadelesinde yeni bir aşamaya geçti. Sokağa çıkma yasağı ile tedbirler sertleşirken, okulların açılması 22 Ocak tarihine ertelendi. 

Başbakan Saner'in açıklamasına göre koranviürüs tedbirleri arasında ilk sırada sokağa çıkma yasağı uygulaması yer aldı. KKTC genelinde saat 22.00 ile 05.00 arası sokağa çıkma yasğı uygulanacak. Yasak yarından itibaren başlayacak, 24 Ocak tarihinde son bulacak. 

Bakanlar Kurulu'nun sona ermesinin ardından açıklama yapan Başbakan Ersan Saner, toplantıda alınan kararları açıkladı. Saner, Sağlık Bakanlığı’nın günlük yapılan rutin testlerde iç bulaşın 30’lu rakamlara doğru yükselmesinin ardından Bakanlar Kurulu’nun olağanüstü bir toplantı gerçekleştirdiğini dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde ülkeye gelen 20 bin doz Sinovac aşısı hakkında da açıklamalarda bulunan Başbakan Ersan Saner, şu anda aşı yaptırmak için başvuru yapan kişi sayısının oldukça yüksek olduğunu vurguladı.

Buna göre, 17 Ocak Pazar (yarın) gününden 25 Ocak Pazartesi gününe kadar 22.00 – 05.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı konuldu.

18 Ocak’ta ara tatil biterek açılması beklenen ilk ve ortaöğretim okullarında ara tatil 22 Ocak tarihine kadar uzatıldı.

Okulların açılması konusunun 22 Ocak Cuma günü, Bulaşıcı Hastalıklar Üst Kurulu ile istişare edilerek yeniden değerlendirilmesine karar verildi.

Kamu çalışanlarına Ocak, Şubat ve Mart aylarında hayat pahalılığı artışı uygulanmayacak. Çalışanların hakkı saklı kalmak ve daha sonra ödenmek koşuluyla, bu kaynak ile reel sektör desteklenecek.