KKTC
04 Oca 2021 07:28 Son Güncelleme: 04 Oca 2021 07:34

KKTC'de sokağa çıkma yasağı sona erecek mi? Gözler bugünkü toplantıda

KKTC'de uygulanan gece sokağa çıkma yasağıyla ilgili bugün yeni bir karar verilecek. Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi bugün toplanacak. Toplantıdan çıkacak olan kararlar merakla bekleniyor.

KKTC'de sokağa çıkma yasağı sona erecek mi? Gözler bugünkü toplantıda

KKTC'de koronavirüs tedbirleri kapsamında uygulanan 22.00-05.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulaması devam edecek mi? Bugün yapılacak olan Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'nin toplantısında koronavirüs tedbirleri ele alınacak. Toplantıdan yeni kararlar çıkması bekleniyor. 

KKTC’de koronavirüs vakalarında özellikle okullarda görülen artış üzerine geçen yılın son gününde uygulanmaya başlanan sıkı önlemler, yarın toplanacak Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’nde yeniden değerlendirilecek.

Komitede alınan ve Sağlık Bakanlığı’nca da onaylanarak hem bakanlık hem de Başbakan tarafından açıklanan önlemler uyarınca gece 22.00 ile 05.00 arasında kısmi sokağa çıkma yasağı bugünkü toplantıda uzatılmazsa sona erecek.

31 Aralık’ta başlayan kısmi sokağa çıkma yasağı kararı 4 Ocak dahil, bu süreyi kapsıyor.

Bu uygulamadan sağlık çalışanları, emniyet mensupları ve görevde olan kişiler muaf tutuluyor. Ayrıca acil durumlarda dışarı çıkması gerekenlerin polisten izin alınması şart.

İlk ve orta dereceli okullarda yarıyıl tatilinin erkene alınması ve tatilin 4-15 Ocak arasında yapılmasına karar veren komite, diplomatlar hariç Güney Kıbrıs’tan gelecek herkesin 10 Ocak tarihine kadar karantinaya tabi olmasını da kararlaştırmıştı. Bu arada Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nde mutasyona uğramı koronavirüse rastlanması da toplantıda ele alınacak. 

Yılbaşı döneminde Güney Kıbrıs’ta çalışmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından karantinasız geçişlerine izin verilen kişilerin izinleri de 10 Ocak’a kadar iptal edilmişti. Yılbaşı önlemleri çerçevesinde evlerde 10 kişiden fazla kişinin bir araya gelmemesi uygulaması bugün sona erecek. KKTC’ye gelecek yolcularda ülkelere göre belirtilen karantina kararları 31 Ocak gece yarısına kadar uzatılmıştı.