KKTC
07 Ara 2020 08:00 Son Güncelleme: 07 Ara 2020 10:30

KKTC'de UBP-YDP-DP koalisyonu anlaşması tamam! Başbakan kim?

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın hükümet kurma görevi vermesine rağmen iki kez başarısızlıkla sonuçlanan görüşmelerin ardından UBP, YDP ve DP'in anlaştıkları açıklaması yapıldı. Şimdi gözler pazarlık masasında kime hangi bakanlığın verildiği ve başbakanın kim olacağında.

KKTC'de UBP-YDP-DP koalisyonu anlaşması tamam! Başbakan kim?

KKTC'de hükümet kurma pazarlıklarında UBP, YDP ve DP'nin anlaştıkları açıklandı. Ulusal Birlik Partisi Genel Başkan Vekili Ersan Saner, DP-YDP parti başkanlarıyla yapılan görüşmeyi açıklayarak, anlaşmanın sağlandığını duyurdu. 

Ülkenin içinde bulunduğu durumu bilerek biraraya geldiklerini ve değerlendirme yaptıklarını ifade eden Saner, başbakanlık ve bakanlık dağılımları hakkında açıklama yapmadı. 

Saner, bugün Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın hükümeti kurma görevini kime vereceğini gördükten sonra bir yol izleyeceklerini söyledi. Ersan Saner, kendilerine bu görevin verilmesiyle bu akşam yaptıkları toplantı ışığında çalışmalarını devam ettireceklerini söyledi.

Üç siyasi parti liderinin katıldığı toplantı sonucu Ersan Saner kabine dağılımını açıklamasa da alınan bilgilere göre Başbakanlığın UBP'de olacak. Hükümette UBP 7 Bakanla temsil edilecek. Turizm ve Çevre Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı,  Demokrat Parti’ye verilecek. Ekonomi ve Enerji Bakanlığı Yeniden Doğuş Partisi’nde olacak. 

Bugün Cumhurbaşkanı Tatar'ın UBP Genel Başkan Vekili Ersan Saner’i hükümet kurması için görevlendirmesi bekleniyor. 3 siyasi partinin meclisteki sandalye sayısı 25. Güven oylamasının görüşüleceği Meclis Genel Kurulu’nun açılması için nisabın sağlanması konusunda da görüş birliği sağladıkları öğrenildi.