KKTC
05 Ara 2020 11:10 Son Güncelleme: 05 Ara 2020 12:05

KKTC'de yılbaşı kutlamalarına koronavirüs kısıtlamaları!

KKTC'de koronavirüsün ikinci dalgasına karşı tedbirler sertleşiyor. Yılbaşı kutlamalarına kısıtlamalar getirildi.

KKTC'de yılbaşı kutlamalarına koronavirüs kısıtlamaları!

KKTC genelinde koronavirüs tedbirlenin kapsamı genişletildi. Yılbaşı kutlamalarına kısıtlamalar getirildi. Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi yaptığı toplantı sonrası alınan yeni kararları açıkladı. 

Toplantıda alınan karara göre yılbaşı kutlamalarına kısıtlamalar getirildi. Alınan kararlar şöyle: 

YILBAŞI EĞLENCELERİNDE SAYI KISITLAMASI

Yılbaşı akşamı ile ilgili yapılacak kutlamalarda yapılacak etkinliklerin kişi sayısı sınırlandırıldı. Kutlamalarda 100 kişinin en az 300 metrekarelik alanda bir araya gelebileceği belirtildi. 50 kişilik buluşmalarda ise asgari alan 100-300 metrekare olarak duyuruldu. 50-100 metrekalik alanda ise 30 kişiden fazla insanın biraraya gelmesine izin verilmeyecek.

HES KODU SORGULAMASI İLE BİLET

Hava ve gemi yolu ile KKTC'ye gelecek olanların bilet kesim işlemleri sırasında HES kodu sorgulaması yapılması gerekiyor. HES kodunda temaslı ve/veya Covid-19 pozitif olduğu belirlenen kişilere bilet kesilemeyecek.

Ülkeye girişte yapılan 2. PCR sonucu Covid pozitif çıkan kişilerin HES kodunda Covid pozitif olduğu ve/veya temaslı olduğu saptanan kişilere bilet kesen şirketlere Bulaşıcı Hastalıklar Yasası Kapsamında cezai işlem uygulanacak.

KARANTİNASIZ GİRİŞLER DURDURULDU

08.12.2020 saat 00:01 ile 23.12.2020 saat 23:59 tarihleri arasında KKTC'ye düzenlenecek charter seferlerde, özel uçaklarda, tarifeli seferlerde ve gemi yolu ile KKTC'ye giriş yapmak amacıyla 3 gün ve daha kısa süreli karantinasız giriş uygulaması iptal edildi. Söz konusu tarihler arasında ülkeye karantinasız girişler durduruldu. 

TEST VE HASTANE MASRAFI DEVLETTEN 

Karantina, test ücretleri ve hastane masraflarının ödenmesi konusunda Maliye Bakanlığı’nın yetkili olduğu açıklandı. Komite, ayrıca 11 Aralık 2020 tarihinde yeniden toplanarak kısıtlamalar ve yılbaşı dönemi öncesi düzenlenecek uçuşlar ile ilgili değerlendirme yapacağını da belirtti.