KKTC
05 Şub 2021 11:48 Son Güncelleme: 05 Şub 2021 12:01

KKTC'deki PCR testi kiti krizinde Başbakan Saner son noktayı koydu: 50 bin kit bugün geliyor

KKTC'de PCR testi krizinde son noktayı Başbakan Esran Saner koydu. Sağlık Bakanlığı PCR kiti yetersizliği nedeniyle testlere bir süre ara verildiğini duyurmuştu. Devlet yönetiminde sıkıntıya yol açan bu duyurunun ardından bakanlık yeni bir açıklama ile testlere devam edildiğini ilan etti.

KKTC'deki PCR testi kiti krizinde Başbakan Saner son noktayı koydu: 50 bin kit bugün geliyor

KKTC'deki PCR testi krizi hakkında Başbakan Ersan Saner, katıldığı televizyon yayınında açıklamada bulundu. Saner, 50 bin test kitinin bugün ilkeye geleceğini ve PCR konusunda bir sıkıntı yaşanmayacağını söyledi.

Başbakan Ersan Saner, BRT'de soruları yanıtladı. Saner, vakaların yüzde 50’sinin Girne’den, yüzde 20-30 civarının Lefkoşa’dan yüzde 9’unun Mağusa’dan, yüzde 3-4 İskele ve yine yüzde 3-4 oranında Güzelyurt’tan saptandığını açıkladı.

Başbakan Saner, PCR testleriyle ilgili bir soru üzerine Saner, sokağa çıkma yasağı ilan edildi diye testlerin iptal olmayacağını, Sağlık Bakanlığı’nın testlerle ilgili gerekli duyuru yapacağını dile getirdi. Saner, PCR test kitleriyle ilgili herhangi bir sıkıntı olmadığını  “Olsaydı bugün 7 bin civarı test yapmazdık” diyerek, yarın 50 bin test kitinin geleceğini belirtti. Saner, 3 PCR test cihazı ve 150 bin adet test kiti alınacağını aktardı.