Güncel
31 Eki 2019 16:28 Son Güncelleme: 31 Eki 2019 17:32

KKTC'den Rumlara "FIR hattı" cevabı

Güney Kıbrıs'ın BM Daimi Temsilcisi ve Başmüzakerecisi Andreas Mavroyannis'in 11 Ekim 2019'da Genel Sekreter Antonio Guterres'e gönderdiği mektupla Türkiye'yi FIR hattı ihlalleri konusunda şikayet etmesinin ardından, KKTC makamlarından cevap geldi.

KKTC'den Rumlara "FIR hattı" cevabı

KKTC'nin New York Temsilcisi İsmet Korukoğlu tarafından, Türkiye kanalıyla BM'ye gönderilen cevap mektubunda, KKTC'nin FIR hattındaki yetkinin Kıbrıslı Türk makamlarında olduğunun altı çizildi. Korukoğlu, mektupta, Kıbrıslı Rumların  bu türden yaklaşımlarının uzlaşıdan uzak ve çağ dışı olduğu vurgulayarak, Kıbrıslı Türk makamların, sivil havacılık konusunda işbiriliğine açık olduğunu ifade etti.

Rumların, sürekli şekilde Kıbrıslı Türklerin yerine Türkiye'yi muhatap yapma girişimlerinin gerçekleri çarpıtmak anlamına geldiğini belirten Korukoğlu, Kıbrıs'ın kuzeyindeki hava sahasının KKTC Sivil Havacılık Dairesi'nin kontrolünde olduğunu ve bu konuda Türkiye Sivil Havacılık Dairesi ile işbirliği yapıldığını da dile getirdi.

Mektubunda, Ercan Havalanındaki faaliyetlerin, Chicago Konvensiyonuna tamamen uygun bir şekilde devam ettiğini ifade eden Korukoğlu, Kıbrıs Rum tarafının, kuzeydeki hava sahası ile ilgili herhangi bir yetki ya da söz söyleme hakkına sahip olmadığını savundu. Ercan'ın geçtiğimiz yıl 4, 020, 229 yolcuya hizmet ettiğini de vurgulayan Korukoğlu, uçuşların uluslararası standartlara uygun olduğunu hatırlattı.

ETİKETLER
#kktc #rum #fır hattı