KKTC
28 Oca 2021 09:12 Son Güncelleme: 28 Oca 2021 09:17

KKTC'li restorancıların koronavirüs isyanı "15 gün kapanalım"

KKTC'de restorancılar koronavirüs nedeniyle 15 gün boyunca tam kapanma istedi. Restorancılar Birliği (RES-BİR), 15 gün tam kapanma uygulanması gerektiğini savunarak, "Aksi durumda hem sağlık hem de ekonomik anlamda ayakta kalacak işletme bulamayacaksınız" dedi.

KKTC'li restorancıların koronavirüs isyanı "15 gün kapanalım"

KKTC'de koronavirüse karşı alınan sert tedbirlerin yeterli olmadığını savunan Restorancılar Birliği (RES-BİR) 15 gün boyunca tam kapanma istedi.

Hükümete 'inadı ve korkaklığı bırakın, gereğini yapın' diye çağrı yapan Restorancılar Birliği (RES-BİR), 15 gün tam kapanma uygulanması gerektiğini savunarak, "Aksi durumda hem sağlık hem de ekonomik anlamda ayakta kalacak işletme bulamayacaksınız" dedi.

Restorancılar Birliği (RES-BİR) tarafından yapılan açıklamada, bir an önce bilime kulak verilerek, 15 gün tam kapanma uygulanması gerektiği belirtildi.

Açıklamada, "Aşı için Türkiye'nin kapısında bekleyin ve Şubat ortasından itibaren, hem öğrencileri karantinalı ve aşılı kabul edin, hem de işletmelerin hayatını kurtarın" denildi.

"Aksi durumda hem sağlık hem de ekonomik anlamda ayakta kalacak işletme bulamayacaksınız" uyarısı yapan RES-BİR, hükümetin inadı bırakması gerektiğini savundu.

RES-BİR tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"İnadı ve korkaklığı bırakın ve gereğini yapın. Aksi durumda hem sağlık hem de ekonomik anlamda ayakta kalacak işletme bulamayacaksınız.

Mart 2020'den itibaren, hem sağlık çalışanları hem de Sağlık Bakanılığı büyük bir özveri ile bu krizi yönetmeye çalışmaktadırlar. Bu özverinin ekonomik sonuçlarını da Mayıs 2020'den sonra yaşamaya başlamıştık.

Daha sonra defalarca uyarmamıza, bu ortamda turizm yapılamayacağını söylememize rağmen, Güney kapısını da yeterince denetleyememenizden dolayı son iki Aydır vakalar tekrardan tırmanmaya başladı.

Tüm uyarılara rağmen hem sağlığımızı hem ekonomimizi kurtaracak kesin tedbirler yerine yaraya pansuman yaparak süreci sürüncemede bıraktınız.

Artık daha fazla dayanacak kimsenin gücü kalmamıştır. Er ya da geç bir kapanma kaçınılmaz görünmektedir. Bu şekilde 'yaraya pansuman' yaparak, hastayı kurtaramazsınız. Uzun vadede, acı çekerek ölmesine sebep olursunuz.

Bir an önce bilime kulak verin. Her tarafı 15 gün kapayın, aşı için Türkiye'nin kapısında bekleyin ve Şubat ortasından itibaren, hem öğrencileri karantinalı ve aşılı kabul edin, hem de işletmelerin hayatını kurtarın.

Yarım yamalak kapama ile, bu iş daha çok uzar, bu da ekonominin, şletmelerin bir daha ayağ kalkamamasına sebep olur.

Ekonomi ölmeden artık cesur olun, karar alın ve yönetin. İnadı ve korkaklığı bırakın ve gereğini yapın. Aksi durumda hem sağlık hem de ekonomik anlamda ayakta kalacak işletme bulamayacaksınız."