Güncel
18 Kas 2020 17:00 Son Güncelleme: 18 Kas 2020 17:23

KKTC'nin ilk yerli otomobili Günsel İstanbul'da görücüye çıktı

KKTC'nin ilk yerli otomobili Günsel, İstanbul'da düzenlenen MÜSİAD EXPO'da görücüye çıktı. Üretilen üç B9 prototipi ile fuara katılan Günsel, ikinci modeli J9'un tasarım konseptini de otomobil meraklılarıyla buluşturdu.

KKTC'nin ilk yerli otomobili Günsel İstanbul'da görücüye çıktı

Test sürüşünü Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın yaptığı KKTC'nin ilk yerli otomobili Günsel İstanbul'da sergileniyor. Anavatanda otomobil meraklılaları ve iş dünyası ile buluşan Günsel, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) EXPO 2020 Ticaret Fuarı'nda görücüye çıktı. 

160 Türk mühendis ve tasarımcı tarafından Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde geliştirilen yüzde 100 elektrikli otomobil Günsel'in ilk modeli B9, sergi alanında ilgi çekiyor. 

Günsel, MÜSİAD EXPO 2020'de büyük bir sükse yaptı. Fuarın en önemli 'başlıkları' arasında yer KKTC'nin ilk yerli otomobili Günsel, yurt dışında ilk kez sergileniyor. KKTC dışında ilk lansmanı Türkiye'de yapılan yüzde 100 elektrikli Günsel'in ilk modeli B9'un test sürüşleri de gerçekleşti. B9'un ilk prototipleri KKTC'nin toprağını, gökyüzünü ve bayrağını simgeleyen sarı, mavi ve kırmızı renklerde üretildi. Fuara, üretilen üç B9 prototipi ile katılan Günsel, ikinci modeli J9'un tasarım konseptini de otomobil meraklılarıyla buluşturdu.

2025 YILINDA 30 BİN ADET

Seri üretimi 2021'in son çeyreğinde başlayacak Günsel'in üretim kapasitesi 2025'te yıllık 30 bin adede ulaşacağı bildirildi. 

Günsel Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, otomobilin 10 yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu belirterek, 160 Türk mühendis ve tasarımcısının 1,2 milyon saat çalışarak Günsel'i bugüne getirdiğini söyledi.

Günsel'in tek şarjla 350 kilometre yol gidebildiğini, 100 kilometreye 8 saniyede çıkabildiğini anlatan Prof. Dr. Günsel, "Tasrımı, mühendisliği, yazılımı tamamen bize ait olan, KKTC'de Yakın Doğu Üniversitesi'nde üretilen Günsel, Türk dünyasının arabasıdır." dedi.

FABRİKANIN İKİNCİ FAZI KURULUYOR

Fuara 3 araçla katıldıklarını dile getiren Günsel, 2021'in son çeyreğinde KKTC'de seri üretime geçme hedeflerinin bulunduğunu, fabrikanın ikinci fazının inşaatının başladığını bildirdi.

Günsel, "Biz B segment bir aracız. Öncelikle elektrikli araçları ulaşılabilir fiyat politikasında tutmayı hedefliyoruz. KKTC'den tüm dünyaya Günsel marka araçlarımızı ulaştırmak, adeta 'Pazarda biz de varız, KKTC de var' diyebilmek için çalışıyoruz. B sınıfı araçların en ekonomiği olmayı hedefliyoruz." diye konuştu.

YÜZDE 70 YERLİ 

Sadece KKTC'de üretilenleri değil, hem Türkiye hem de KKTC'de üretilen parçaları yerli olarak kabul ettiklerini vurgulayan Günsel, sözlerini şöyle tamamladı:

"Şu an yüzde 70 gibi bir yerliliğe sahibiz. Şunu da unutmamak gerek: Yerli yüzdenizi koruyacaksınız diye maliyeti de artırmamak gerekiyor. Aslında ne kadar yerli sorusunu sormaktan vazgeçmeliyiz. Günsel de, Türkiye'nin Otomobili de yerli ve bizim. Biz dünya yollarında ikisini de Türk markası olarak göreceğiz."