KKTC
18 Şub 2021 11:47 Son Güncelleme: 18 Şub 2021 11:53

KKTC'ye 2 bin doz AstraZeneca aşısı ne zaman gelecek? Cumhurbaşkanlığı açıkladı

KKTC'nin kitlesel aşılama çalışmasında Pfizer/Biontech ve Sinovac aşıları kullanılıyor. AB'den gönderilen Pfizer/Biontech, Türkiye'den gönderilen Sinovac aşılarının yanında şimdi de 2 bin doz AstraZeneca aşısı olacak. Aşılar KKTC'ye ne zaman ulaşacak?

KKTC'ye 2 bin doz AstraZeneca aşısı ne zaman gelecek? Cumhurbaşkanlığı açıkladı

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dr. Berna Çelik Doğruyol, KKTC'nin beklediği aşılarla ilgili açıklama yaptı. Ülkeye gelecek 2 bin doz Astra Zeneca aşısıyla ilgili tarihi verdi. 

Sözcü Doğruyol, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Josep Borrell ile dün akşam gerçekleştirdiği telefon görüşmesi hakkında açıklamada bulundu. Doğruyol, hellimin tescili ve aşı tedariki meselelerini de ele aldındığı görüşmede özellikle AB'den gelecek olan aşılara yoğunlaşıldığını söyledi. 

Doğruyol açıklamasında, "Cumhurbaşkanımızın, Koronavirüs salgını süresince halk sağlığının korunmasına ve Avrupa Birliği’nden Kıbrıs Türk Halkı’na tahsis edilen aşıların zamanında, sarih bir program çerçevesinde, teslim edilmesine yönelik girişimleri, Cumhurbaşkanlığı tarafından aralıksız sürdürülmektedir" dedi.

Bu bağlamda, Cumhurbaşkanlığı bünyesinde kurulmuş olan, Birleşmiş Milletler gözetimindeki iki taraflı Sağlık Teknik Komitesi vasıtasıyla Avrupa Birliği'nden Ocak ve Şubat aylarında KKTC'ye ulaştırılan 4 bin 500 dozluk Pfizer/BioNTech Koronavirüs aşılarının ardından, 2 bin doz AstraZeneca aşılarının bugün KKTC yetkilileri tarafından teslim alınacağını belirtti.

Doğruyol, Anavatan Türkiye tarafından KKTC’ye Koronavirüs salgınıyla mücadele için bugüne kadar 80 bin doz Sinovac aşı gönderildiğini de anımsattı.