KKTC
01 Oca 2021 10:30 Son Güncelleme: 01 Oca 2021 10:38

KKTC'ye aşı ne zaman gelecek? Son gelişmeler ne? Sağlık Bakanı açıkladı...

KKTC'nin koronavirüsle mücadelesinde önemli bir adımı oluşturacak olan aşılama çalışmaları ne zaman başlayacak? Türkiye'den beklenen aşılar ne zaman gelecek? KKTC aşılamaya hazır mı? Sağlık Bakanı Ali Pilli sorulara geniş cevap verdi...

KKTC'ye aşı ne zaman gelecek? Son gelişmeler ne? Sağlık Bakanı açıkladı...

Sağlık Bakanı Ali Pilli katıldığı televizyon yayınında KKTC'nin koronavirüs mücadelesinde son gelişmeleri açıkladı. Bakan Pilli Türkiye'den beklenen aşıların ne zaman geleceğine dair de net konuştu. 

Sağlık Bakanı Ali Pilli, telefonla bağlındağı televizyon yayınında koronavirüs aşılarının 15 gün sonra KKTC’ye geleceğini müjdeledi.

Bakan Ali Pilli, yeni yıl mesajını da vererek en büyük dileğinin halk sağlığının korunması olduğunu söyledi. Bakan Pilli, “Salgın yönetimi konusunda başarılı bir süreç geçiriyoruz. Bu sadece benim başarım değil. Sağlık çalışanlarının, halkımızın özverisi de önemlidir. Önümüzdeki bir kaç gün içinde aşıyla birlikte dünya başarıya imza atacak. 3-4 ay daha dişimizi sıkmamız lazım. Okyanusta boğulmadık, tam karaya çıkacakken boğulmak istemiyoruz” dedi.

Yeni yıl da sağlık, mutluluk ve başarı temenni eden Pilli, “Bir sürü vatandaşımız gerek karantina otellerinde gerek hastanelerde tedavi ediliyor. Anlıyorum. Karantinada kalmak çok sıkıntılıdır. Ailesinden uzakta kalanlar var. Ben de eşimin temaslı olması nedeniyle ondan uzaktayım. Biraz daha sabredelim. Hareketi kısıtlayalım. Herkesin mutlu olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Mümkün olduğu kadar kalabalıktan uzak durulması için çağrıda bulunan Pilli, birlik ve beraberlik içinde hareket edilirse Koronavirüs savaşının kazanılacağını ifade etti.

"15 GÜN SONRA AŞILAR GELİYOR"

Aşıyla ilgili merak edilenleri de yanıtlayan Pilli, “Aşıların gelmesi için altyapımız hazırdır. Dünyada iki çeşit aşı var. RNA teknolojisinin kullanıldığı ve -70 derecede saklanacak aşı ile normal buzdolapları” diyerek, ‘aşılar için hazır değiliz’ şeklinde eleştirilerin yersiz olduğunu işaret etti. 400 bin aşıyı muhafaza edecek dolap olduğunu kaydeden Pilli, Ocak ayının ilk yarısına kadar Türkiye’den aşıların geleceğini ifade etti ve şöyle ekledi:

“Türkiye’den bize gelecek olan aşılar Türkiye’ye ulaşmıştır. Türkiye’de kontrolleri yapılıyor. 14 gün sonra Türkiye’de aşılar yapılacaktır. 14 gün sonra aşılar bize de gelecektir. Bunun planlanması yapılmıştır.”

"PANDEMİ HASTANESİ OCAK AYINDA HİZMETE GİRİYOR"

AB üzerinden gelecek olan aşılar için de altyapının hazır olduğunu dile getiren Pilli, AB’den gelecek olan aşıların da  10-15 gün içinde KKTC’de olmasının beklendiğini kaydetti. Aşı uygulamasıyla ilgili gerekli planlamanın yapıldığını söyleyen Pilli, Pandemi Hastanesi’nin ise Ocak ayında hizmete başlayacağını duyurdu.