Güncel
04 Mar 2021 07:58 Son Güncelleme: 04 Mar 2021 12:27

KKTC'ye Türkiye'den 2021 yılında ne kadar yardım gelecek? Protokol imzalandı

Türkiye-KKTC arasında Mali İşbirliği Protokolü imzalandı. Başbakan Ersan Saner ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından Ankara'da imzalanan protokole göre 2021 yılında KKTC'ye gönderilecek olan yardım miktarı belirlendi.

KKTC'ye Türkiye'den 2021 yılında ne kadar yardım gelecek? Protokol imzalandı

Türkiye'den KKTC'ye 2021 yılında gönderilecek mali yardımın miktarı belirlendi. Protokoli göre Türkiye 2021 yılı içinde KKTC’ye 3.25 milyar lira yardımda bulunacak. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile KKTC Başbakanı Ersan Saner’in dün Ankara’da imzaladığı 2021 mali işbirliği protokolüne göre, aktarılacak kaynağın önemli bölümü alt yapı yatırımlarına ayrılacak.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Ankara Beştepe’de imzalanan anlaşmanın ardından düzenlenen basın toplantısında, şöyle konuştu:

“Kardeşliğimiz temelinde yükselen işbirliğimizi bu yıl nasıl daha ileri boyutlara taşıyacağımızı istişare edip, somut eylemler üzerinde fikir birliğine varmıştık. Bugün imzaladığımız İktisadi ve Mali İşbirliği Anlaşması hem bu ziyaretimizin hem de bugüne kadar KKTC ile yürüttüğümüz yakın temaslarımızın önemli bir çıktısıdır. İmza attığımız bu anlaşmada temel hedefimiz; yatırımlardır. Amacımız KKTC’de çarpan etkisi yüksek alanları güçlendirerek kendi kendine yeten bir KKTC ekonomisinin oluşmasına katkı vermektir. Bu anlaşma ile KKTC’ye bu yıl 2 buçuk milyar Türk lirası yeni kaynak ayırıyoruz. Geçen yıldan devreden tutarla birlikte toplam 3 milyar 250 milyon liralık bir destek öngörüyoruz. Anlaşmanın temeli; dayanışmadır, samimiyettir ve kardeşliktir.”

20 BİN DOZ YENİ AŞI

Fuat Oktay ayrıca, bu hafta 20 bin doz Covid aşısını Lefkoşa’ya göndereceklerini belirterek, Türkiye’nin KKTC’ye gönderdiği aşı sayısının 100 bine ulaşacağını kaydetti.

KIBRIS’TA İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜM

Nisan ayı sonunda BM’nin düzenleyeceği garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere’nin de katılacağı gayri resmi Kıbrıs konferansı konusunda da konuşan Oktay, “BM toplantısına yaklaşımımız da nettir: Çözüm için tek yol iki devletli modeldir, egemen eşitliktir” ifadelerini kullandı.