Güncel
20 Kas 2020 22:10 Son Güncelleme: 20 Kas 2020 23:03

KKTC'yi hortum vurdu! Acil durum masası kuruldu...

Girne'nin Ozanköy ve Çatalköy bölgesinde ortaya çıkan hortum ortalığı yıktı geçti. Sağanak yağış hortum ve dolu bugün KKTC'de büyük hasarlara yol açtı. Acil durum masası ile ülkedeki afete karşı tedbirler alınıyor.

KKTC'yi hortum vurdu! Acil durum masası kuruldu...

KKTC’de bugün sağanak yağış, fırtına, dolu ve hortum felaketi yaşandı. Ülkenin genelinde etkili olan fırtına ve sağanak yağışın yanı sıra Ozanköy ve Çatalköy'de hortum felaketi yaşandı. 3 kişinin hafi yaralandığı hortum felaketinde büyük tırlar devrildi, ağaçlar kırıldı, çatılar uçtu... 

Dün gece başlayan şiddetli yağışlar ülkenin pekçok yerinde ulaşımı etkilerken turizm kenti Girne’nin ilçeleri olan Ozanköy ile Çatalköy'de yaşanan hortum büyük bir paniğe neden oldu. Hortum felaketi sonucu 3 kişi hafi yaralandı. Girne Teknecik Santrali'nde yüksek gerilim hatlarının ve trafo merkezinde hasar meydana geldi. Bu nedenle de Girne, Dikmen, Alayköy, Yılmazköy ve Boğaz’a elektrik verilemedi. 

Doğal afet nedeniyle Girne’de kriz masası kuruldu. Ekipler hortumun vurduğu bölgede hasar tespit ve temizlik çalışmalarına başladı. 

Polis Basın Subaylığından yapılan yazılı açıklamaya göre, hortum sonucu, Ozanköy, Çatalköy Sanayi, Lapta Oteller bölgeleri ve Karşıyaka'da zarar oluştu.

Hortum sonucunda bazı binaların çatıları uçarken, araçlar devrildi, kopan ağaçlar araçların üzerine düştü, duvarlar çöktü ve elektrik telleri ile direkleri zarar gördü.

Girne Kaymakamı Sinan Güneş, rüzgar, yağış ve hortumun neden olduğu olumsuz hava koşulları nedeniyle Girne Sivil Savunma Müdürlüğünde kriz masası oluşturulduğunu kaydetti.

Güneş, yağışla birlikte Sadrazamköy'den Çatalköy bölgesine kadar çeşitli noktalarda meydana gelen hortumların bölgeye zarar verdiğini, ağaçların devrildiğini, elektriklerin kesildiğini belirterek, Geçitköy barajındaki jeneratörün devreye sokulduğunu ifade etti.

Saat 16.00 itibarıyla yağmurun durduğunu ve trafik akışının yeniden başladığını vurgulayan Güneş, zarar meydana gelen bölgelerde çalışmaların sürdüğünü kaydetti.

Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu Genel Müdürü Gürcan Erdoğan, fırtına, dolu ve şiddetli rüzgarın Teknecik santralinde zarara neden olduğunu ve üretimin koruma amaçlı durduğunu açıkladı.

Girne, Dikmen, Alayköy, Yılmazköy ve Boğaz'a elektrik verilemediğini söyleyen Erdoğan, ekiplerin müdahaleye başladığını ve 4-5 saat içerisinde elektrik verilebilmesi için gerekli çalışmaların sürdüğünü belirtti.

KKTC'de dün gece etkili olan olumsuz hava koşulları ve aşırı yağışlar nedeniyle Karpaz bölgesi de olumsuz etkilenmiş ve bazı yollar trafiğe kapatılmıştı.