Güncel
09 Oca 2021 07:40 Son Güncelleme: 09 Oca 2021 08:12

Koronavirüs aşısını yakınlarına yapan sağlıkçılara soruşturma açıldı

Dünya bu rezilliği konuşuyor. İtalya'da sağlık çalışanları, öncelik sırası olmamasına rağmen koronavirüs aşılarına yakınlarına yaptılar. Büyük öfke uyandıran bu uygulama sonrası aşıyı yapan sağlıkçılar hakkında soruşturma başlatıldı

Koronavirüs aşısını yakınlarına yapan sağlıkçılara soruşturma açıldı

İtalya'da bazı sağlık çalışanlarının öncelik sırası onlarda olmamasına rağmen aşıları yakınlarına yapınca ortalık karıştı. Ülkede büyük öfke uyandıran bu gelişmenin ardından sağlık çalışanlarına soruşturma açıldı. 

İtalya'da bir aşı merkezinde gün sonunda fazla gelen yeni tip corona virüs (Covid-19) aşılarının, sağlık çalışanlarınca kendi yakınlarına yapılmasına ilişkin inceleme başlatıldı.

İtalyan basınındaki haberlere göre, söz konusu hadise kuzeydeki Modena kentinde Baggiovara Hastanesindeki Covid-19 aşısı için oluşturulan merkezde yaşandı.

Aşı merkezinde görevli bazı sağlık çalışanları, 5 Ocak salı günü fazla gelen ancak soğuk zincir dolabından çıkarıldığı için etkisini kaybedecek olan 11 doz aşının ziyan olmaması için evlerindeki yakınlarını arayıp, hastaneye çağırarak, bu kişilere aşı yaptı.

Olayın basına yansıması üzerine İtalyan jandarmasının sağlık hizmetlerinden sorumlu birimi NAS ekipleri, Baggiovara Hastanesinde görevi kötüye kullanmaktan aşılardan sorumlu sağlık çalışanlarına yönelik inceleme başlattı.

Modena'daki yerel sağlık makamı AUSL'dan yapılan açıklamada, konuya dair kamuoyundan özür dilenirken, sağlık çalışanlarının aşıların ziyan olmamasına yönelik iyi niyetli yaklaşımı olduğu savunuldu.

AHLAKA AYKIRI UYGULAMA

Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında oluşturulan Başbakanlık Acil Tedarik Komiseri Domenico Arcuri, Modena’daki olaya ilişkin "Bu ahlaka aykırı. Sağlığa karşı işlenmiş bir suç." ifadesini kullandı.

İtalya'da belirlenen ulusal aşı programına göre, aşılamada, sağlık çalışanlarına ve yaşlılara öncelik veriliyor.

Aşıların ülke genelinde dağıtımından sorumlu Başbakanlık Acil Tedarik Komiserliğinin son verilerine göre, 27 Aralık 2020'den bugüne kadar 413 bin 121 kişi aşılandı. Aşılananların yüzde 85'ini de sağlık çalışanları oluşturuyor.