Türkiye
23 Oca 2021 15:05 Son Güncelleme: 23 Oca 2021 15:49

Koronavirüse karşı bal arısı iğnesi! Korkmadan yapıyorlar ya sonra?

Koronavirüse karşı bal arısı iğnesi çare olur mu? Bal arısının iğnesinin koranavirüse karşı bir etkisi var mı? Bu sorular ilk kez gündeme geldi. Neden mi? Çünkü bal arısının iğnesinin koronavirüse çare olacağına inanan yüzlerce kişi var. Kendilerini korkmadan arılara ısırtanlar bilim dünyasını şaşırtıyor...

Koronavirüse karşı bal arısı iğnesi! Korkmadan yapıyorlar ya sonra?

Koronavirüse karşı bal arısının iğnesinin iyi geleceğine inanan yüzlerce kişi tehlikeli bir uygulamayı deniyorlar. 

Bal arısının iğnesinde koronavirüse karşı şifa olduğunu öne süren Malatya'da yaşayan vatandaşlar, korkmadan çekinmeden denemelerini sürdürüyorlar. 

Malatya'da bazı vatandaşlar, koronavirüse karşı bağışıklığı güçlendirdiği düşüncesiyle kendilerini bal arılarına ısırtıyor.

Arının iğnesinin vücuduna girmesiyle koronavirüse karşı bağışıklığının güçlendiğini öne süren bu kişiler, periyodik şekilde bunu uyguluyor.

Bu yönde kendilerine gelen talepleri geri çevirmediklerini belirten arıcılar, arı ısırmasının birçok rahatsızlığa faydalı olduğunu öne sürüyor.

“ARILAR AĞRILARIMI KESTİ”

8 yıldır arıcılık yapan Cahit Aslan (52), çevresinden taleplerin geldiğini belirterek, "Benim romatizma ağrılarım vardı, arılara 5- 6 yıldır kendimi ısırtıyorum ve bundan faydalandım. Dizlerimde, kollarımda, omuzlarımda aşırı derecede ağrı ve sızı oluyordu, havalar da soğuduğunda ağrılarım çok fazla artıyordu ve arılar ağrılarımı kesti. Koronavirüse de iyi geldiği söyleniyor. Çevremdeki arkadaşlardan talepler var. Vatandaşlar randevu alarak gelip kendilerini benim yardımımla arılara ısırtıyor. Bazı vatandaşların arılara alerjisi olabilir, herkese iyi gelmeyebilir. Ben karışmıyorum o boyutuna, ancak bana faydalı olduğunu söylüyorum." diye konuştu.

ÜCRET ALMIYOR

Yanına gelen kişilere, kollarını açtıran ve küçük bir kafesten çıkardığı arıların iğnesini batırmasını sağlayan Cahit Arslan, bu işlemden ücret almadığını ifade etti.

ÖLÜMLERE NEDEN OLABİLİR

Uzmanlar ise uygulamadan kaçınılması gerektiğini, bu yönde bilimsel bir çalışma olmadığını belirterek, arı sokmasının ölümlere yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.