Politika
27 Eki 2020 10:00 Son Güncelleme: 27 Eki 2020 10:00

Kritik dönemde hükümet başıboş kaldı! Acil görevlendirme yapılsın...

Halkın Partisi Genel Başkanı Yenal Senin, cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından KKTC'de kritik dönemde hükümet boşluğu oluştuğunu belirterek, Ersin Tatar'dan bir an önce görevlendirme yapmasını istedi.

Kritik dönemde hükümet başıboş kaldı! Acil görevlendirme yapılsın...

HP Genel Başkanı Yenal Senin, KKTC'de bir an önce hükümet kurulması için görevlendirme yapılması gerektiğini söyledi. Senin katıldığı televizyon programında Ersin Tatar'ın uygun hareket etmediğini ve hükümet boşluğu yaratıldığını öne sürerek "Ersin Tatar bir an önce bu durumu toparlamalı." dedi.

HP Genel Başkanı Yenal Senin, KKTC'de yeni dönemde kurulacak hükümette yer almaya istekli olduklarına dair de mesajlar verdi. Yenal Senin, HP’nin hiçbir partiye kapısını kapamadığını belirterek, koalisyonlarda yer alabileceği işaretini verdi.

Yenal Senin “Hükümet kurulumu için gerekli görevlendirme yapıldıktan sonra parti meclisimiz değerlendirme yapacaktır. Kimseye kapıyı kapamadık” dedi.

Koalisyon görüşmelerinde bakanlık sayısı üzerinden bir pazarlık yapmayacaklarını da vurgulayan Senin "Önemli olan verilen sözlerin tutulması" diye konuştu. 

BRT’deki yayına katılan Yenal Senin, Cumhurbaşkanlığı seçimlerininin adeta bir yerel seçim havasında geçtiğini kaydederek had safhadaki kutuplaşmayı vurguladı. 

Seçim sonucunu değerlendirerek bir yüzleşme yaşadıklarını da vurgulayan Senin "HP olarak seçim sonucuyla yüzleştik. değerlendirem yaptık. Mevcut oy oranı HP’nin oy oranı değil” dedi.

Partisinin 2021 yılında olağan kongresini yapacağını da hatırlatan Yenal Senin, yeni kadrolarla HP’nin halkın umudu olmaya devam edeceğini söyledi: “Halk HP ne olursa olsun orada olsun istiyor. Ceza da veriyor. Ancak siyasi arenaya çıkan temiz yüzlerin kalmasını istiyor.”

ORTADA HÜKÜMET YOK

Hükümetin istifasının sunulmamasına ilişkin konuşan Senin, “Ortada hükümet yok, bakanlar kurulu yok. Ersin Tatar kurultaya odaklanmak yerine, Ankara’dan döndüğünde hükümet kurulması için hızlı bir görevlendirme yapmalı” dedi.

İlk defa bakanların kabineden istifa etmesinin istendiğini söyleyen Senin, bunların bir temeli olmadığını ifade etti.

HP için önemli olanın bakanlık sayısı değil, verilen sözlerin tutulması olduğunu anlatan Senin, Ersin Tatar’ın teamüllere uygun hareket etmediğini ve bir boşluk yaratıldığını, kritik dönemde hükümetin başıboş kaldığını ifade ederek, “Ersin Tatar bir an önce bu durumu toparlamalı. Biz koalisyonları bakanlık sayısı üzerinden müzakere etmeyeceğiz. İşlevsellik ve halka verdiğiniz sözü tutmak önemlidir” dedi.

Senin, ülkenin geçtiği koşullar içinde erken seçime gitmenin ilk tercih olmaması gerektiğini de sözlerine ekledi.

ETİKETLER
#Yenal Senin