Politika
27 Eki 2020 07:18 Son Güncelleme: 27 Eki 2020 07:51

Kudret Özersay'dan Ersin Tatar'a istifa mesajı: Hükümet yok!

Halkın Partisi Milletvekili Kudret Özersay, Ersin Tatar'ın istifa etmemesi nedeniyle KKTC'de yönetim sıkıntısı oluştuğunu söyledi.

Kudret Özersay'dan Ersin Tatar'a istifa mesajı: Hükümet yok!

Halkın Partisi Milletvekili Kudret Özersay, KKTC Anayasası'nı hatırlatarak "Şu anda ortada bir hükümet yok, devlet gelenekleri yok sayılıyor" iddiasında bulundu. 

Kudret Özersay iddiasına dayanak olarak ise koalisyon hükümetinden Halkın Partisi'nin çekilmesine rağmen Başbakan Ersin Tatar'ın cumhurbaşkanına 'hükümetin istifasını sunmamasını' gösterdi. 

BİR GÜN SONRA İSTİFA GEREKİYORDU

Kudret Özersay, Halkın Partisi’nin hükümetten çekilme kararını net bir biçimde ortaya koyduğunu belirterek “Koalisyon hükümetlerinde, Başbakan’ın, bu karardan bir gün sonra Cumhurbaşkanı’na gidip istifasını vermesi gerekirdi. Bir önceki hükümetin nasıl sona erdiğine herkes baksın” dedi.

Devlet geleneğinin bir tarafa konulduğunu ve istifanın gerçekleşmediğini vurgulayan Özersay, “Bunlarla beraber, bir de HP’li Bakanların ayrı ayrı istifa etmesi gerekirmiş gibi garip bir tartışma başlatıldı. Böyle bir durum söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.

Özersay, HP’li bakanların ayrı ayrı istifa etmesi halinde, Tatar’ın istifa eden bakanlar yerine vekaleten başka bakanlar atayabileceğini vurguladı.

BAŞSAVCI İLE GÖRÜŞTÜM

Dönemin Başbakanı Ersin Tatar’ın, Cumhurbaşkanı seçilmeden önce Başbakanlık görevini birine vekaleten birisine devretmesi gerektiğini ancak bunun da yapılmadığını vurgulayan Özersay, “Kendisini telefonla aradım ve bu vekaleti illaki bana vermesine gerek olmadığını söyledim. Ama buna rağmen bu yetkilendirmeyi yapmamıştır” dedi.

Özersay, Başsavcı ile görüştüğünü ifade ederek şöyle deval etti: “Ortada bir Bakanlar Kurulu veya Başbakan olmadığı için Bakanlar Kurulu toplantısı olması söz konusu değildir. Cumhurbaşkanı, Bakanlar Kurulu’na başkanlık yapamaz. Çünkü Anayasaya göre başkan yoksa Bakanlar Kurulu da yoktur”

ETİKETLER
#Kudret Özersay