Güncel
23 Kas 2020 15:29 Son Güncelleme: 23 Kas 2020 15:57

Küstah Almanların özel timi Türk gemisini bastı! Tim komutanı Yunan!

Libyaya giden Türk bandıralı Roselina-A adlı yük gemisi Doğu Akdeniz sularındayken ağır silahlarla donanmış Alman özel tim tarafından 'arama' bahanesi ile hukuksuz bir şekilde basıldı.

Küstah Almanların özel timi Türk gemisini bastı! Tim komutanı Yunan!

Libya'ya giden Türk gemisine ağır silahlı Alman özel timi 'arama' bahanesi ile baskın düzenledi. Türk mürettebata adeta terörist muamelisi yapan özel tim askerleri, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde gemide saatlerce arama yaptı. Türkiye'nin harekete geçmesi ile arama bir süre sonra durdurularak özel tim gemiyi terk etti. 

Baskını düzenleyen özel timin komutanının Yunan olduğu ortaya çıkarken operasyonda askeri helikopter ve Alman fırtakeyni kullanıldı.

Türkiye'den Libya'ya gıda ve boya gibi muhtelif maddeler taşıyan bir gemiyi Doğu Akdeniz'de durdurarak, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde saatlerce aradı.

İstanbul'dan insani yardım malzemeleri yüklü olarak Libya'ya hareket eden Reselina-A adlı Türk bandıralı gemi dün gece Yunanistan Deniz Kuvvetlerinden bir komutanın sevk ve idaresinde basıldı. İrini Harekatı adı verilen baskında Türk yük gemisin bir Alman fırtakeyni tarafından Mora yarımadasının güneybatısında uluslararası hukuka aykırı bir şekilde durduruldu.

Deniz hukukuna göre, gemilerde arama yapabilmek üzere gemiye personelin çıkması için bayrak devletinin rızasının alınması gerekiyor. Türkiye'den böyle bir izin almadan Hamburg Fırkateyni'nin personeli gemiye helikopterden iniş yaptı.

Personelin gemiye helikopterden inişi ve Hamburg Fırkateyni'nin Roselina-A gemisi çevresindeki hareketleri de gemi personeli tarafından cep telefonuyla anbean kaydedildi.