Güncel
09 Ara 2020 17:52 Son Güncelleme: 09 Ara 2020 18:59

Kuzey Kore'de 4180 asker koronadan öldü iddiası! Gizli liderinden komşuya açık tehdit!

Dünyaya kendini kapatan Kuzey Kore'de 4180 askerin koronavirüsten öldüğü iddia edildi. İddia Güney Kore basınından. Düşman iki ülke olan Güney ve Kuzey Kore koronavirüs nedeniyle tekrar kılıçlarını çekti. Kuzey Kore'nin gizli lideri açıkça tehdit etti: Bedelini pahalı ödeyecek!

Kuzey Kore'de 4180 asker koronadan öldü iddiası! Gizli liderinden komşuya açık tehdit!

Güney ve Kuzey Kore arasında yine sular ısınıyor. Kuzey Kore'de 4180 askerin koronavirüsten öldüğü idda edildi. İddianın sahibi Güney Kore'deki bir haber sitesi. Kuzey Kore iddiayı yalanladı. Bununla birlikte Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang ise "Kuzey Kore yönetiminin ülkede hiç vakaya rastlanmadığı iddiasına inanmak güç" deyince ortalık karıştı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi ve yönetimde söz sahibi olan Kim Yo-jong, komşusunu açıkça tendit etti: Bedelini pahalı ödeyecek!

4180 ASKER KAMPLARDA KORONADAN ÖLDÜ İDDİASI

Güney Kore basınına göre, Kuzey Koreli yetkililerin ülke genelinde hem siviller hem de ordu için karantina tesisleri inşa ettiği bildiriliyor. Güney Koreli bir haber sitesi olan Daily NK'ya konuşan bir kaynak, 4.180 Kuzey Kore askeri personelinin bu kamplarda öldüğünü iddia etti.

Fakat, iddia doğrulanmadı ve Kuzey Koreli yetkililer iddiaları şiddetle reddetti. Daily NK’ya konuşan kaynak, iddiayı yüksek rütbeli bir Kuzey Koreli kaynağa dayandırarak, ordunun her biriminin kendi karantina kamplarını yönettiğini söyledi.

Ordunun hava kuvvetleri ve deniz kuvvetleri için sırasıyla dört ve üç olmak üzere 17 koronavirüs kampına sahip olduğu iddia ediliyor. Kaynak toplamda 50.000'den fazla Kuzey Kore askeri personelinin kamplardan geçtiğini iddia etti.

Ayrıca, Kuzey Kore'nin sivil nüfusu için ülke çapında dokuz karantina kampı bulunduğunu iddia ediyor.

Ancak bu iddialar, aralarında Kuzey Kore’yi yakından takip eden bir haber sitesi olan NK News'un editörü Oliver Hotham'ın da bulunduğu bağımsız uzmanlar tarafından reddedildi.

KUZEY KORE'NİN KADIN LİDERİNDEN TEHDİT

Koronavirüs salgını neredeyse tüm ülkelere sıçramışken dünyanın en dışa kapalı ülkesi Kuzey Kore'den gelen son dakika haberleri insanın kanını donduracak cinsten. İddialara göre Kuzey Kore'nin koronavirüs kamplarında binlerce asker öldü. Güney Kore Dışişleri Bakanı Kuzey'in tüm çabalarını salgının yayılmasını kontrol altına almaya yönelttiğini söylerken Kuzey Kore'yi kapalı kapılar ardında ağabeyiyle birlikte yönettiği söylenen Kim Yo-jong'dan konuyla ilgili korkutucu bir tehdit geldi.

Koronavirüs salgını tüm dünyaya yayılmışken Kuzey Kore ülkede Kovid-19 vakası olmadığı yönündeki iddiasında ısrarcı olmaya devam ediyor. Ancak Güney Kore'den gelen sözler iki düşman ülke arasında yeni ve büyük bir krize yol açacak gibi görünüyor.

Kuzey Kore, sınır komşusu Güney Kore'de görülen vakalara rağmen kendi ülkesinde vaka görülmediği konusunda ısrarcı. Kuzey Kore, küresel salgından korunmak için 30 Ocak tarihinde dış dünya ile bütün irtibatını kesmişti. 30 Ocak tarihinden sonra çok az kişinin ülkeye giriş çıkış yapabildiği biliniyor.

Kuzey Kore'de "sıfır vaka iddiasına" karşın halen acil durum seviyesi en üst seviyede bulunuyor. Ülke, sınırlarını kapatırken yabancı diplomatları çıkarmıştı. Bazı vatandaşların Kovid-19 şüphesiyle karantina altına alındığına dair iddialar ortaya atılmıştı. Kuzey Kore koronavirüs salgını başladıktan sonra, Çin ile olan sınırını kapatmış ve herhangi bir geçiş girişimine karşı sınırlarına mayın döşemek gibi ciddi önlemler almıştı.

GÜNEY KORELİ BAKANIN SÖZLERİ KIZDIRDI

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un kız kardeşi ve yönetimde söz sahibi olan Kim Yo-jong, Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha'nın Kuzey'de hiç vaka görülmediğine dair iddiayı sorgulayan açıklamalarına tepki gösterdi.

Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang, hafta sonunda yerel medyada yer alan açıklamalarında, Kuzey Kore yönetiminin ülkede hiç vakaya rastlanmadığı iddiasına inanmanın güç olduğunu ifade etmişti. Bakan Kang ayrıca Kuzeyli yetkililerin salgınla mücadelede iş birliği çağrılarına yanıt vermediğini dile getirmişti.

Kim Yo-jong, Kuzey Kore haber ajansı KCNA'nın aktardığı, inanılmaz ifadelerle dolu bir açıklama yaptı ve Güney Kore'yi açıkça tehdit etti.

Kim Yo-jong, Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang'ın sözlerine yanıt olarak, "Hiç düşünmeden, umursamazca yaptığı bu açıklamalara bakılırsa, Kuzey ile Güney Kore arasındaki halihazırda donuk olan ilişkileri daha da soğutmaya istekli görünüyor. Asıl niyeti belli. Sözlerini hiçbir zaman unutmayacağız, bedelini pahalıya ödeyecek." ifadelerini kullandı.

Hafta içi Bahreyn'i ziyaret eden Güney Kore Dışişleri bakanı Kang Kyung-wha yaptığı açıklamada, "Tüm işaretler, Kuzey'deki rejimin, salgını kontrol etmeye çok yoğun bir şekilde odaklandığına işaret ediyor" demişti.

Uzmanlar Kuzey Kore'nin "Çin ve Güney Kore ile sınır komşusu olduğu halde herhangi bir vaka tespit edilmemesinin pek olası olmadığını vurguluyor.