KKTC
10 Ara 2020 13:00 Son Güncelleme: 10 Ara 2020 18:05

Lefkoşa ile İstanbul kardeş şehir protokolü imzalandı

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) arasında “Kardeş Şehir Protokolü” imzalandı.

Lefkoşa ile İstanbul kardeş şehir protokolü imzalandı

Lefkoşa ve İstanbul'un kardeş şehir protokolü LTB Başkanı Mehmet Harmancı ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde online olarak imzalandı. İmzalanan protokol kapsamında başta kültürel, sosyal ve ekonomik alanlar olmak üzere her konuda işbirliği yapılması hedefleniyor.

ÇIĞIR AÇICI BİR İŞ BİRLİĞİNE İMZA

LTB Başkanı Mehmet Harmancı, protokol imzasından sonra yaptığı konuşmada çok önemli ve anlamlı bir işbirliği adımının atıldığını vurgulayarak “Dünya metropollerinden biri olan İstanbul ile Lefkoşa çığır açıcı bir iş birliğine imza atıyor” dedi.

Her iki şehrin de aşkla tarif edildiğini ifade eden Harmancı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şehirlerimizin pek çok ortak noktaları var. Lefkoşa’nın da İstanbul’un da aslında tek rengi yoktur, bu renkler iç içe geçmiş, el ele vermiş ve tam da insan haklarında bahsedildiği gibi kardeşçe, barış içerisinde yaşamaktadır. Bizler de o renklere samimiyetle ev sahipliği yapmaya çalışıyoruz”

İKİ GÜZİDE KENTİNİN KARDEŞLİK PROTOKOLÜ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, iki kardeş toplumun Türkiye ve Kuzey Kıbrıs’ın iki güzide kentinin kardeşlik protokolünü imzalamanın gururunu yaşadığını dile getirdi.

 İmamoğlu, Kuzey Kıbrıs’ta geçirdiği yıllar ve oluşan dostluklar açısından da Kıbrıs’ın kendisi için ayrı bir yerde olduğunu dile getirdi. Türkiye’nin lokomotif şehri İstanbul ile Kuzey Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’nın kardeşliği ile güzel işlere imza atacaklarına inandığını belirtti. İmamoğlu, önümüzdeki günlerde hem kentsel açıdan hem fiziksel katkılar ve farklı deneyimlerin paylaşıldığı masalar kurulmasını açısından birçok gelişmeyi birlikte yaşayacaklarının altını çizdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, iki belediye arasında imzalanan protokolü tweeter hesabından “İstanbul ile Lefkoşa artık kardeş. Hoş vakitler gardaşcığım napan, tamamsın?" ifadeleriyle duyurdu...