Güncel
04 Kas 2020 07:54 Son Güncelleme: 04 Kas 2020 11:06

Liderler görüşmesi sonrası Anastasiadis'in canını sıkan soru

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Güney Kıbrıs Rum kesimi lideri Nikos Anastasiadis arasındaki gayrıresmi görüşme tamamlandı. 2 saat süren görüşme sonrası Anastasiadis kendi bölgesinde gazetecilere açıklama yaptı.

Liderler görüşmesi sonrası Anastasiadis'in canını sıkan soru

Rum lider Anastasiadis Rum Başkanlık Sarayı'nda basın açıklaması yaptı. KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile yaptığı görüşmeye dair açıklamasında çok detaya girmedi.

Görüşmenin samimi bir ortamda geçtiğini vurgulayan Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Guterres’in beşli bir görüşme önerisine her iki liderin de sıcak baktığını söyledi. 

ÜLKE YENİDEN NASIL BİRLEŞECEK

Anastasiadis'in açıklamalarında Rum tarafının yine eski politik duruşu devam ettiğireceği ortaya çıktı. Rum lider görüşmedeki o ana hattı şöyle dile getirdi: "Görüşmede tartışılması gereken şeyin ülkenin yeniden nasıl birleşeceği ve gelecek için perspektifin ne olduğunu görmek olduğunda ısrar ettim. Kendi adıma, BM kararları temelinde, BM Genel Sekreteri himayesinde bir beşli görüşmeye katılma kararlılığımı ifade ettim” 

TATAR'DAN BAŞKA FİKİRLER ÖNERİSİ 

Cumhurbaşkanı Tatar’ın da gayri resmi beşli görüşmelerde yer almaya istekli olduğunu ancak başka fikirlerin de masaya yatırılması gerektiğini söylediğini ifade eden Rum lider Anastasiadis, “Ben Maraş konusunu, Sayın Tatar da hidrokarbonlar konusunu gündeme getirdi. Ancak ayrıntılara girmedik.” ifadelerini kullandı.

CANINI SIKAN SORU

Anastasiadis görüşmede kendisinin federal çözüm konusunda kararlılığını ifade ettiğini belirtirken ‘ben Maraş konusunu açtım, o hidrokarbon konusunu açtı. Ben nasıl birleşeceğimizi ve gelecekteki fırsatlardan bahsettim. O bu kadar yıldan sonra başka formüllere de bakmamız konusunda ısrar etti’ dedi.

Basın toplantısında bir gazetecinin sorusu üzerine Rum liderin canı sıkıldı. Gazeteci Maraş konusundaki bir soru sorunca Anastasiadis gerilerek "Söylenmesi gereken her şey söylendi. İyi geçen bir yemeği bununla bozma niyetinde değilim" dedi. 

 

ETİKETLER
#Nikos Anastasiadis