Politika
15 Eki 2020 08:15 Son Güncelleme: 15 Eki 2020 08:15

Maraş Kıbrıs Türkünündür! Kim rahatsız oluyor ona bakacağız

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kapalı Maraş'ın açılmasından rahatsız olanların varlığını hatırlatarak "Kim rahatsız oluyor ona bakacağız. Maraş Kuzey Kıbrıs Türkünündür" dedi.

Maraş Kıbrıs Türkünündür! Kim rahatsız oluyor ona bakacağız

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Maraş'ın açılmasından kimi kesimlerin rahatsızlığını belirterek "Kim rahatsız oluyor ona bakacağız." dedi. 

Erdoğan, partisinin grup toplantısında KKTC'deki gelişmeleri de değerlendirdi. Erdoğan,  Maraş bölgesinin açılmasının, Kıbrıs için tarihi bir dönüm noktası olduğunu vurguladı. Maraş'ın açılmasından rahatsızlık duyanların olduğunu belirten Erdoğan şöyle konuştu: “Kim rahatsız oluyor ona bakacağız. Batı rahatsız oluyor. Kim rahatsız oluyor? Yunanistan rahatsız oluyor. Kim rahatsız oluyor? Güney Kıbrıs Rum, onlar rahatsız oluyor. Ama bir de bakıyorsun içeride de rahatsız olanlar var. Bunlar bizi gerçekten üzüyor” 

MARAŞ KIBRIS TÜRKÜNÜNDÜR

Erdoğan, Maraş'la ilgili tartışma ve gelişmeleri grup toplantısında aktarırken şöyle dedi: Kapalı Maraş bölgesi Kuzey Kıbrıs Türkü'nündür, bunun bir defa böyle bilinmesi lazım. Bunun üzerinde spekülasyonlar yapmaya gerek yok."

Erdoğan, geçmişte yaşananları da hatırlatarak Kıbrıs adasındaki siyasi tabloyu ve ülkeler arası ilişkiyi de gündeme getirdi. Yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminde Kıbrıs Türklerinin topraklarına sahip çıkan iradeye sahip çıkmaları gerektiğini söyledi.

Erdoğan şöyle konuştu: 

"Bugüne kadar hep kapanın elinde kaldı. Güney öyle olmadı mı? Güney Kıbrıs'ın AB'ye girişi öyle olmadı mı? Bize Bürgenstock'ta 'referandum yapılsın, referandumdan sonra da gereği ne ise bunun adımını atalım' dediler. Referandum yapıldı, yüzde 65 Kuzey Kıbrıs 'Evet' dedi. Güney, 'Hayır' dedi. Güney 'Hayır' dediği halde AB'ye aldılar. İdari ve mali noktada çok güçlü bir parasal destek vermeleri gerekiyordu Kuzey Kıbrıs'a, bu desteği vermediler. Hala vermediler, vermiyorlar. Bütün bu olanlar ortadayken şimdi Kapalı Maraş ile ilgili de, 'Burası bizimdir' havasına giriyorlar. Ben de Kuzey Kıbrıs'taki soydaşlarımıza Türk kardeşlerime sesleniyorum: Bu topraklar sizin. Bu topraklara sahip çıkmanız lazım. Bu topraklara sahip çıkan siyasi iradeye de sahip çıkmanız lazım. Eğer bunu tam anlamıyla ortaya koyacak olursak inanıyorum ki Kıbrıs'ta gelecek çok daha farklı olacaktır. Bu güzel gelişmenin Kıbrıs Türklerine hayırlı olmasını diliyorum."