Güncel
28 Eki 2020 17:02 Son Güncelleme: 28 Eki 2020 17:19

Maraş'ın altyapısı TOKİ ve konya Belediyesi'ne emanet

Türkiye Şehircilik ve Çevre Bakanı Murat Kurum, KKTC'ye gelerek Maraş'ta incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, yanında TOKİ Başkanı ve Konya Belediye başkanı ile çevreyi inceledi ve müjdeyi verdi. Maraş'ın altyapı ve çevre düzenlemesi TOKİ ve Konya Belediyesi bünyesinde yapılacak.

Maraş'ın altyapısı TOKİ ve konya Belediyesi'ne emanet

Türkiye Şehircilik ve Çevre Bakanı Murat Kurum, Maraş’ta incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, Maraş'ı tüm dünyanın kullanımına açmak için mücadele verdiklerini belirtti ve ekledi:  “Burada yapılacak çevre düzenlemesine ilişkin, alt yapılara ilişkin çalışmaları da Konya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ Başkanlığı bünyesinde hızlı bir şekilde yapacağız” 

Türkiye Şehircilik ve Çevre Bakanı Kurum, TC Lefkoşa Büyükelçisi Başçeri, Turizm ve Çevre Bakanı Evren, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Gazimağusa Belediye Başkanı Arter ve TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan ile birlikte Maraş’ta incelemelerde bulundu

Konuk Bakan Murat Kurum incelemelerinin ardından bir açıklama yaptı. Türkiye ve KKTC’nin siyasi ve ekonomik alanda bir hareket ettiğini, bir bütün olduğunu belirten Kurum, ”Tüm kardeşlik ruhuyla Anavatan Türkiye Tüm Kıbrıs halkının her zaman yanında olmuştur ve olmaya devam edecektir.”dedi.

İki ülke arasında siyasi ve ekonomik alanda bir çok iş birliği olduğunu söyleyen Kurum, geçmişte Akdeniz bölgesinin en önemli turizm destinasyonlarından birisi olan Maraş bölgesi için yapılması gereken çalışmaları tüm paydaşlarla incelediklerini kaydetti. Kurum, KKTC ile çevre ve şehircilik alanında da bir çok iş birliği yaptıklarını söyleyerek, “Tarihin en önemli turizm alanlarından olan Maraş bölgesini ihya etme, inşa etme için de bugün bir araya geldik.” dedi. 

Bakan Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 15 Kasım'da KKTC'ye geleceğini hatırlatarak “Biz de ziyaret öncesinde Maraş bölgesinin ihyasına ilişkin çalışmaları yapılacak işleri yerinde inceledik” şeklinde konuştu.

Maraş'ta yapılacak düzenlemelerin aslına uygun şekilde gerçekleştirileceğini ifade eden Kurum, peyzaj düzenlemeleri olacağını, buraya gelen vatandaşların güvenli bir şekilde gezmelerini temin edecek yürüyüş yolları ve bisiklet yolları yapılacağını kaydetti.