KKTC
24 Ara 2020 17:48 Son Güncelleme: 24 Ara 2020 18:06

Meclist ağır sözler: Hükümet, KKTC’yi yönetme görevini Ankara’ya havale etmiş durumda

Üçlü koalisyonun ilk resmi ziyareti ile Türkiye'nin KKTC'ye göndereceği 800 milyon TL mecliste tartışma konusu oldu. CTP Milletvekili Erkut Şahali ağır sözlerle koalisyon hükümetine yüklendi: “Bu azınlık hükümeti, KKTC’yi yönetme görevini Ankara’ya havale ve delege etmiş durumdadır”

Meclist ağır sözler: Hükümet, KKTC’yi yönetme görevini Ankara’ya havale etmiş durumda

Üçlü koalisyon hükümetinin Ankara'ya yaptığı ziyaretle birlikte KKTC'ye verilen 800 milyon TL destek sert tartışmalara neden oldu. CTP Milletvekili Erkut Şahali, “Bu azınlık hükümeti, KKTC’yi yönetme görevini Ankara’ya havale ve delege etmiş durumdadır” dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Erkut Şahali bugün Meclis Genel Kurulunda, “Yeni hükümetin sorun çözme kabiliyeti” başlıklı konuşma yaptı. Şahali, dün Ankara'ya yapılan resmi ziyaretin aslında Ağustos ayında başlayan sürecin devamı olduğunu söyledi. Şahali, ziyarette alınan kararlara dikkat çekerek "2005 yılından beri TC’nin KKTC’deki maaşların ödenmesine doğrudan etki edecek bir kaynak aktarımı yapmadı. Dünkü karar bir ilk." dedi. 

Şahali, üçlü koalisyonu ağır sözlerle eleştirdi: “Bu azınlık hükümeti KKTC’yi yönetme görevini Ankara’ya havale ve delege etmiş durumdadır. Dün olanlardan anladığımız KKTC hükümeti KKTC devletine hükmetmekten vazgeçmiştir” 

Özgürgün’ün istifasıyla ilgili Meclis oylamasına işaret eden Şahali, bir an önce seçime gidilerek iradenin yeniden tecelli edeceği koşulların sağlanması gerektiğini söyledi. Türkiye ile imzalanan protokollerde kararların ortak olduğunu ancak öncelik sırasının KKTC halkının ihtiyaçlarına göre belirlenmesi gerektiğini belirten Şahali, tüm vekilleri ettikleri yemine uymaya çağırdı.

MAAŞLARLA İLGİLİ DESTEĞİ BİZ İSTEDİK

Bunun üzerine söz alan Maliye Bakanı Dursun Oğuz, yeminine sonuna kadar sadık olduğunu söyledi, “Keşke herkes KKTC’ye sahip çıkma noktasında o yemine sadık kalsa” dedi. Maaşlarla ilgili destek alınması konusunda, Türkiye’ye bu talebi kendilerinin yaptığını kaydetti, pandemi nedeniyle sadece KKTC değil dünyadaki krize işaret etti.

Pandemi nedeniyle yapılan ödemelere ve sektörlerin yaşadığı krize değinen Oğuz “Bütçede yaşanan farkı nasıl kapatacaktık?” diye sordu.

Şahali’nin yerinden söz alarak “13. maaşlar hakkında sorun olmadığı konusunda Eylül ayında sizin kabinenizde bulunan bir bakan sorun açıklama yapmıştı. Ne oldu da bu sorun oluştu?” demesi üzerine Oğuz, süreç içerisinde devletin ihtiyaç ve masraflarının arttığını kaydetti.

Covid 19 salgınının ne kadar süreceğinin hâlâ belirsiz olduğunu, desteklerin devam etmesi gerektiğini dile getiren Oğuz, bununla ilgili çalışma yaptıklarını dile getirdi.