Güncel
07 Kas 2020 11:47 Son Güncelleme: 08 Kas 2020 16:56

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı! Murat Ağbal yeni başkan

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı! Murat Ağbal yeni başkan olarak atandı.

Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı! Murat Ağbal yeni başkan

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, Cumhurbaşkanı Kararı ile görevden alındı. Yani başkan Naci Ağbal oldu. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kara ile Murat Uysal'ın yerine eski Maliye Bakanı Naci Ağbal atandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ı görevden aldı. İki dönem Maliye Bakanlığı görevinde bulunan ve Temmuz 2018'den bu yana Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı olarak görev yapan Naci Ağbal, yeni başkan olarak atandı. 

Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal görevinden alınarak, yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan kararlara göre, TCMB Başkanı Murat Uysal, görevden alındı ve bu suretle boşalan göreve Naci Ağbal atandı. Ağbal'dan boşalan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına, İbrahim Şenel getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyeliğine de Nihat Zeybekci atandı.

9 Haziran 2016 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevini üstlenen Murat Uysal, 6 Temmuz 2019 tarihinde Başkanlık görevine atanmıştı. Murat Uysal göreve geldiği ay yüzde 24 olan politika faizini yüzde 19.75'e indirmişti.