Güncel
20 Ağu 2020 14:38 Son Güncelleme: 20 Ağu 2020 14:58

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizi olan bir haftalık repo faizini yüzde 8.25'te sabit tuttu. TCMB, 'mevcut sıkılaştırma yönetimi' ile yola devam edileceği mesajını verdi.

Merkez Bankası politika faizini sabit tuttu

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), yüzde 8.25 olan politika faizinde değişikliğe gitmedi.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'ndan yapılan açıklamada, "Salgına bağlı birim maliyet artışlarına ilave olarak döviz kuru ve kredilerde yaşanan gelişmeler talep yönlü dezenflasyonist etkileri sınırlamakta ve çekirdek enflasyon göstergelerinin eğilimlerinde yükseliş gözlenmektedir" denildi.

Açıklamada, "Arz yönlü unsurların, normalleşme sürecinin devamıyla kademeli olarak ortadan kalkacağı öngörülmektedir. Salgının ilerleyişine bağlı olarak iç ve dış talep koşullarının seyrine dair belirsizlikler önemini korumaktadır. Bu çerçevede politika faizinin sabit tutulmasıyla birlikte likidite tedbirlerinin sürdürülmesine karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

Dolar ve euro'da yükseliş

Merkez Bankası kararı öncesinde 7.30 seviyesinde hareket eden dolar/TL kuru 7.34'e yükselirken, euro/TL ise 8.64'lerden 8.69'a çıktı. 

Borsa İstanbul BİST 100 endeksi ise 1.120 puandan 1.115 puana çekildi. 

ETİKETLER
#merkez bankası