KKTC
09 Şub 2021 08:10 Son Güncelleme: 09 Şub 2021 08:26

Miçotakis hedefini açıkladı "Adadaki Türk işgalini sona erdirmek"

Kıbrıs adasındaki sorunun çözümü için yapılacak olan 5+BM öncesi Güney Kıbrıs'a ziyarette bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis stratejik dış politika hedeflerini açıkladı: "Adadaki Türk işgalini sona erdirmek"

Miçotakis hedefini açıkladı "Adadaki Türk işgalini sona erdirmek"

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis 5+BM öncesi Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni ziyaret etti. Ziyaret sonrası Miçotakis ile Rum lider Nitos Anastasiadis açıklamada bulundu.

Miçotakis, stratejik dış politika hedeflerinin adadaki ‘Türk işgalini’ sona erdirmek olduğunu söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Güney Kıbrıs'a yaptığı ziyarette Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ile bir araya geldi.

Miçotakis, stratejik dış politika hedeflerinin adadaki ‘Türk işgalini' sona erdirmek olduğunu söyledi. Güney Kıbrıs Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis ise açıklamasında, Miçotakis'le Kıbrıs sorununu ve gayri resmi beşli konferans konularını görüştüklerini belirtirken, BM Genel Sekreteri tarafından yapılacağı öngörülen gayri resmi beşli konferansa katılacaklarını yineledi.

Anastasiadis, arzu edilen çözüm temeline ilişkin görüşlerinin net olduğunu, BM Güvenlik Konseyi kararları ve AB normları çerçevesinde, ‘çağ dışı kalmış garantörlük sistemi' ile Türk askerinin adadaki varlığını sona erdirecek ve ‘dönüşümden sonra oluşacak yeni oluşumun fonksiyonelliğini' sağlayacak bir çözüm arzu ettiklerini ifade etti.

Kıbrıs sorununun çözümü çabalarında yapıcı bir diyaloğun gerçekleşebilmesi için iyi bir ortamın olması gerektiğini kaydeden Anastasiadis, ‘tehdit koşulları altında yapıcı bir diyalog beklenemeyeceğini' söyledi.

'Türkiye'nin katkısı gerekli'

Anastasiadis, uygun ortamın sağlanabilmesi için Türkiye'nin katkısının gerekli olduğunu da iddia ederek, AB'nin de Kıbrıs sorununun çözümü çabalarına daha etkin katılımını ve dayanışmasını beklediklerinin altını çizdi. Miçotakis'in kendisine, Yunanistan ile Türkiye arasındaki müzakereler hakkında geniş bilgi aktardığını da ifade eden Anastasiadis, bölge ülkelerinden yetkililerin katılacağı bölgesel bir toplantıdan bahsederek daha fazla ayrıntı vermek istemediğini dile getirdi.