Politika
23 Eki 2020 07:55 Son Güncelleme: 23 Eki 2020 07:55

Mısır-Yunanistan-G.Kıbrıs zirvesi bildirisine Türkiye'den ret

Mısır-Yunanistan-G.Kıbrıs zirvesi bildirisine Türkiye tepki gösterdi. TC Dışişleri Bakanlığı yazılı açıklama yaparak "Ülkemize karşı mesnetsiz itham ve iddialar içeren bildiriyi bütünüyle reddediyoruz." denildi.

Mısır-Yunanistan-G.Kıbrıs zirvesi bildirisine Türkiye'den ret

Mısır-Yunanistan-G.Kıbrıs üçlü zirvesi sonunda yayımlanan bildiriye Türkiye'den tepki geldi. 
TC Dışişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak bildirinin ret edildiği kaydedildi. 

Güney Kıbrıs Rum kesiminde düzenlenen Mısır-Yunanistan-G.Kıbrıs zirvesi sonunda yayımlanan bildiri Türkiye'den tepki gördü. 

TC Dışişleri Bakanlığı, Kıbrıs Cumhuriyeti'nde düzenlenen üçlü zirvesi sonunda yayımlanan bildiriye karşı yazılı bir açıklama yaptı. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Kıbrıs Rum Kesimi'nde düzenlenen Mısır-Yunanistan-GKRY zirvesi sonunda yayımlanan ve bu üçlünün önceki toplantılarından da artık alışılageldiği üzere, ülkemize karşı mesnetsiz itham ve iddialar içeren bildiriyi bütünüyle reddediyoruz." denildi. 

İŞBİRLİĞİNDE KIBRIS TÜRKLERİ DE OLMALI

Açıklamada, "Doğu Akdeniz’de barış, istikrar ve iş birliğini desteklemek" amacını taşıdığı öne sürülen bu üçlü oluşum tarafından yayımlanan bildirilerin her seferinde Türkiye'yi hedef almasının, bu ülkelerin asıl niyetlerini ortaya koyduğu vurgulandı. 

Doğu Akdeniz’de gerçek iş birliğinin ancak içinde Kıbrıs Türklerinin de olacağı, tüm kıyıdaş ülkeleri içine alan kapsayıcı bir yaklaşımla sağlanabileceğinin altı çizilen açıklamada, şöyle denildi: "Bölgedeki sorunları yaratan ülkeler, maksimalist ve düşmanca politikalarını değiştirmedikçe sorunların çözümü olamazlar. Doğu Akdeniz’de hem kendi haklarımızı hem de Kıbrıs Türklerinin haklarını kararlılıkla korumaya devam edeceğiz."