Güncel
18 Ara 2020 08:32 Son Güncelleme: 18 Ara 2020 08:52

Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ndeki büyük ihmal meclise taşındı

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Sıla Usar İncirli, Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ndeki büyük ihmali meclis gündemine taşıdı. Koronavirüs vakaları ile acil vakaların aynı kapıdan giriş yaptıklarını belirten İncirli acil tedbir istedi.

Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'ndeki büyük ihmal meclise taşındı

CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli, "Nalbantoğlu'nda bulaş zinciri başladı, hastane çökmek üzere" dedi. Nalbantoğlu Devlet Hastanesi'nde bulaş zinciri başladığına vurgu yapan CTP Milletvekili Sıla Usar İncirli, hastanenin çökmek üzere olduğunu kaydederek, "Önemli olanın açılış yapmak değil, önemli olanın pandemi hastanesinin hizmete girmesidir" dedi.

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Sıla Usar İncirli, Meclis Genel Kurulu'nda hükümet programını değerlendirdi. KKTC'deki koronavirüs konusuna da değinen İncirli, bu sürecin hasta sayısı üzerinden değerlendirilmesinin yanlış olacağını belirterek, pandemide en temel ihtiyacın yatak sayısının artırılması olduğunu söyledi.

Lefkoşa Dr. Burhan Nalbantoğlu Devlet Hastanesi’nde görülen vaka sayılarını da hatırlatan Sıla Usar İncirli, hastanenin çökmek üzere olduğunu söyledi. Perifer hastanelerinden personel çekilmeye çalışıldığını söyleyen İncirli, "Önemli olan açılış yapmak değil, pandemi hastanesinin hizmete girmesidir" dedi.

KORONAVİRÜSLÜLERİN GİRİŞİ İÇİN AYRI KAPI

Hastanenin acile girişi ile koronavirüs hastalarının girişlerinin aynı kapıdan yapıldığını belirten Sıla Usar İncirli, "Bu girişler bir an önce ayrılmalı. Bu hastane bizim için bugün gereklidir. Hastanenin içinde bir bulaş zinciri başlamıştır. Bundan dolayı hem çalışanlar, hem de hastalar çok ciddi bir sıkıntı içindedir” dedi.

Pandemi hastanesinin armağan da olsa maliyetinin bilinmesi gerektiğini vurgulayan İncirli, hükümet programının UBP-HP hükümeti dönemindeki hükümet programının aynısı olduğunu öne sürdü.

Önümüzdeki süreç için sağlık merkezlerinin hazırlanmasının önemine işaret eden İncirli, aşılama takvimi ve programlanmasının bir an önce tamamlanması gerektiğini vurguladı.

Pandemi sürecinin yönetimi konusuna da değinen İncirli, kararlar alındığı zaman, bazı insanların çok büyük mağduriyetler yaşayabildiğini, hükümetin yapması gerekenin karar alındığında süreci iyi yönetebilmek, insanların mağduriyetlerini giderebilmek olduğunu kaydetti.  İncirli, alınan kararlarla toplumun bütünlüğünün korunması gerektiğini, insanları ayırmamak gerektiğini vurguladı.