Güncel
23 Tem 2020 17:09 Son Güncelleme: 23 Tem 2020 17:39

Netflix, Türkiye'de çekeceği o diziyi iptal etti

Euronews’un haberine göre çevrimiçi dizi ve film izleme platformu Netflix, Türk makamlarının kendilerine ‘Şimdiki Aklım Olsaydı' dizisi için lisans almak istiyorsa, söz konusu dizinin senaryosundaki eşcinsel karakteri çıkarması gerektiğini söylediğini açıkladı.

Netflix, Türkiye'de çekeceği o diziyi iptal etti

Euronews’e açıklama yapan Netflix, “Türk yetkililer, Netflix eğer ‘Şimdiki Aklım Olsaydı’ dizisi için yayın hakkı istiyorsa, eşcinsel karakteri çıkarmalı dediler’ açıklamasında bulundu.

Platformun Türkiye yapımı projelerden olan ‘Şimdiki Aklım Olsaydı’ bir gün önce Netflix tarafından herhangi bir açıklama yapılmadan iptal edilmişti.

Öte yandan Fasikül’e konuşan Dizinin yaratıcısı ve senaristi olan Ece Yörenç, “bir gey karakter nedeniyle dizinin çekimlerine izin verilmediğini ve bunun ilerisi için çok korkutucu” olduğunu söyledi.

Euronews’e konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen Netflix yetkilisi, projenin mevcut halinin Türk yetkililerce reddedildiğini ve senaryodan eşcinsel karakterin çıkarılması halinde izin verilebileceğinin söylendiğini aktardı.

Bu gelişmenin ardından Netflix, diziyi çekimlere bir gün kala iptal etti.

Ayrıca Netflix, “Yazarın senaryosunun söz konusu karakter olmadan hayata geçirilemeyeceğini için Netfix seriyi iptal etmeye karar verdi” ifadelerini kullandı.

basında çıkan dizide gey bir çiftin seks sahnesi olduğu yönündeki haberlerin gerçekliği yansıtmadığını söyleyen Yörenç, söz konusu karakterin senaryoda herhangi bir fiziki temasta bulunmadığını ve buna rağmen çekimlere izin verilmediğini belirtti.

Netflix'in açıklamasında yazarın söylediklerini doğralanırken bunun genel olarak da doğru bir özet olduğu teyit edildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşçı ise, (dizideki) değişikliklerinin RTÜK Üst Kurulu’nun bilgisi dışında yapıldığını ve kurulun ‘resmi olarak Netflix’le konuşmadığını’ ifade etti.

Taşçı, “Bazı alt bürokratlar devreye girip bazı değişiklikler yapılmasını sağladıkları aşikar. Ancak hangi diziden hangi karakterin çıkarıldığın tam olarak bilmiyoruz" dedi.

Sorunun sadece 'Şimdiki Aklım Olsaydı' sınırlı olmadığını ve 40 civarında filmde değişikliğinin söz konusu olduğuna atıfta bulunan Taşçı, açıklamasını ‘ Netflix’le yapılan gayri resmi görüşmeler suç teşkil ediyor. Bu siyasidir” şeklinde sürdürdü.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal, Netflix'in Türkiye'den çekileceği iddialarına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapmıştı.

Twitter hesabından paylaşım yapan Ünal, "NetflixTurkey ne siyasi düzeyde AK Parti Tanıtım ve Medya Başkanlığı ile ne de resmî düzeyde İletişim Başkanlığı ile görüştü. Türkiye’den gitmeyi neden düşünsünler? Netflix'in daha derin işbirliği ile Türk kültürüne, sanatına dönük daha yüksek hassasiyet göstereceğine inanıyorum" ifadelerini kullanmıştı.

Netflix ise yaptığı açıklamada, açıklamada, şu ifadelere yer vermişti:

“Netflix olarak Türkiye’deki üyelerimize ve kreatif camiaya derinden bağlılığımızı sürdürüyoruz. Birlikte çalıştığımız birbirinden yetenekli isimlerle gurur duyuyoruz. Şu anda yapım aşamasında olan ve yakında çekimlerine başlanacak projelerimiz için çok heyecanlıyız ve bu hikayeleri dünyanın her köşesindeki üyelerimizle paylaşmayı dört gözle bekliyoruz” .

ETİKETLER
#netflix #türkiye #dizi