KKTC
15 Ara 2020 13:27 Son Güncelleme: 15 Ara 2020 13:34

Okullarda yüz yüze eğitime ne zaman geçilecek? Bakan açıkladı...

KKTC'de koronavirüs tesirleri kapsamında okullardaki yüz yüze eğitime ara verilmişti. Aileler ve öğrenciler yüzyüze eğitimin ne zaman başlayacağını merak ederken, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu konuyla ilgili açıklama yaptı.

Okullarda yüz yüze eğitime ne zaman geçilecek? Bakan açıkladı...

KKTC'de yüz yüze eğitime ne zaman geçilecek? Üniversiteler ne zaman açılacak? Sorularının cevabını Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu BRT yayınında açıkladı.

KKTC'nin nüfus yoğunluğu ve ekonomisinin içinde önemli yer tutan üniversite öğrencilerinin yüz yüze eğitime geçmeleri ülke için ayrıca önem taşıyor. Sağlık açısından değerlendirildiği gibi yurtdışından KKTC'ye eğitim için gelenr öğrenci yoğunluğunun yarattığı ekonomik değer de göz ününde bulunduruluyor. 

Bakan Olgun Amcaoğlu, üniversite öğrencilerinin adaya geri gelmesi adına yetkililerle görüşülerek Şubat ayında tüm şartları zorlayarak yüz yüze eğitime geçilmesini sağlayacaklarını belirtti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, BRT ekranlarında yayınlanan ‘Manşet+’ programına telefon bağlantısı ile katılarak, okullardaki tüm koronavirüs önlemlerinin arttırılarak devam edeceğini belirtti.

37 bin üniversite öğrencisinin, yüz yüze eğitime geçmesi adına yetkililerle görüşülerek Şubat ayında tüm şartları zorlayarak yüz yüze eğitime geçmesini sağlayacaklarının altını çizen Amcaoğlu, “Hem kaliteyi arttırıp, hem de devamını sağlamak zorundayız” dedi.

EĞİTİMİN ÖNÜNÜ TIKAMADAN DEVAMINI SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ

Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Olgun Amcaoğlu, Ülke genelinde artan yerel koronavirüs vakaları ile birlikte dün Bilim Üst Kurulu tarafından yeni önlemler alınmıştı. Amcaoğlu, eğitimin aksamaması için hassasiyetlerini sürdürdüklerini ifade ederek “Eğitim çok önemli sağlık çok önemli… Elimizden gelen her şeyi yapıyoruz” dedi.

Okulların kapatılmayacağına işaret eden Eğitim Bakanı Amcaoğlu, “Ne ile boğuştuğumuzu ne ile savaştığımızı biliyoruz. Eğitimin önünü tıkamadan devamını sağlamak zorundayız” ifadelerini kullandı.

“Bir şeyi yasaklayarak, bir şeyi kapatarak o sorunu aşamazsınız” diyen Amcaoğlu, üzerine gidilerek denetimlerin arttırılması gerektiğine belirtti.

Yarıyıl tatilinin erkene çekilmesiyle ilgili ortaya atılan iddialara da cevap veren Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Amcaoğlu, programda herhangi bir değişiklik olmadığını, Bilim Kurulu ile istişare içerisinde olduklarını vurguladı.