KKTC
23 Ara 2020 10:09 Son Güncelleme: 23 Ara 2020 10:28

Orhan Kural koronavirüse yenik düştü! KKTC sevdalısıydı...

Prof. Dr. Orhan Kural koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Orhan Kural koronavirüse yenik düştü! KKTC sevdalısıydı...

Yaptığı çalışmalarla daima dikkat çeken Prof. Dr. Orhan Kural koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Orhan Kural'ın vefatı sadece Türkiye'de değil KKTC'de de üzüntü yarattı. KKTC sevdalı olan Orhan Kural, en son Maraş'ın açılmasından sonra yanınna yabancı iş insanlarını da getirerek ülkeyi ziyaret etmişti. 

70 yaşında koronavirüs nedeniyle hayatını kaybeden Prof. Dr. Orhan Kural, 30 Kasım'da İstanbul'da Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi'nde tedavi altına alınmıştı. Durumu ağırlaşan Kural solunum cihazına bağlanarak yoğun bakımda tutuluyordu. Ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen Prof. Dr. Kural'ın bu sabah vefat ettiği duyuruldu. 

Modern seyyahlardan olan Prof. Dr. Orhan Kural, yazdığı gezi kitaplarıyla da tanınıyordu. İTÜ Maden Fakültesi mezunu olan Orhan Kural, gezgin ve aktivistliğinni yanı sıra sigaraya karşı yaptığı mücadeleyle de tanınıyordu. 

Prof. Dr. Orhan Kural, 14 Kasım'da geldiği KKTC'de Cumhurbaşkanı Ersin Tatar tatarfından da kabul edilmişti. Turkish Travellers Club Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ve beraberindeki ETIC (Extreme Traveler International Congress) üyesi yabancı iş insanları Maraş'ı da ziyaret etmişlerdi. Kural'ın varlıklı işadamlarından oluşan seyyah ekibini KKTC'ye getirmesi, ülke tanıtımı için önemli bulunmuştu.