Güncel
22 Kas 2020 08:30 Son Güncelleme: 22 Kas 2020 09:37

Oruç Reis Doğu Akdeniz'de daha uzun süre kalacak! Yeni Nawtex ilan edildi

Çalışmalarıyla Rumları rahatsız eden Oruç Reis sismik araştırma gemisi için yeni Nawtex ilan edildi. Oruç Reis Doğu Akdeniz'de daha uzun süre faaliyette bulunacak.

Oruç Reis Doğu Akdeniz'de daha uzun süre kalacak! Yeni Nawtex ilan edildi

Oruç Reis sismik araştırma gemisi için yeni Nawtek ilan edildi. Doğu Akdeniz'deki çalışmaları uzatılan Oruç Reis için daha önce 23 Kasım olarak ilan edilen süre yeni Nawtex ile uzatıldı. 

Oruç Reis sismik araştıram gemisi için yayınlanan yeni Nawtex'e göre faaliyetler 29 Kasım'a dek sürdürülecek. 

İlana göre, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin süresi 29 Kasım'a uzatılan Doğu Akdeniz'deki çalışmalarına, Ataman ve Cengizhan isimli gemiler eşlik etmeyi sürdürecek.

Oruç Reis'in daha önce 23 Kasım'a kadar bölgede çalışma yapacağı ilan edilmişti. Oruç Reis sismik araştırma gemisi, doğal kaynak aramaları başta olmak üzere her türlü jeolojik, jeofizik, hidrografik ve oşinografik araştırmaları gerçekleştirebiliyor.

Dünyadaki tam donanımlı ve çok amaçlı ender araştırma gemilerinden biri olan Oruç Reis'te, 2 ve 3 boyutlu sismik, gravite, manyetik jeofizik araştırmaları yapılabiliyor. Gemi, 8 bin metre derinliğe kadar 3 boyutlu, 15 bin metre derinliğe kadar iki boyutlu sismik operasyonları gerçekleştirebiliyor.