Politika
16 Eki 2020 08:40 Son Güncelleme: 16 Eki 2020 08:40

Oruçreis Alman ve Fransızları rahatsız etti! Bir hafta süre verdiler...

Oruçreis Sismik Araştırma Gemisi'nin yeniden Doğu Akdeniz'de faaliyetlerine başlaması Fransız ve Almanları rahatsız etti. Alman Dışişleri Bakanı Türkiye’ye yaptırım tehdidinde bulanarak bir hafta süre verdi.

Oruçreis Alman ve Fransızları rahatsız etti! Bir hafta süre verdiler...

Oruçreis Sismik Araştırma Gemisi'nin Doğu Akdeniz'deki faaliyetlerine yeniden başlaması üzerine Almanya üzerinden yaptırım tehdidi geldi. Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, AB'nin yaptırımları kararı için bir hafta bekleneceğini iddia etti. 

Güney Kıbrıs Rum Kesimi, AB ülkelerinden Türkiye'ye yaptırım uygulamasını istemiş ancak bu gerçekleşmemişti. Bu kez Fransa, Almanya ve Polonya dış işleri bakanları üçlü bir basın toplantısı ile konuyu gündeme taşıdı. 

Toplantıda Türkiye, Doğu Akdeniz'deki eylemleriyle Avrupa Birliği'ni provoke etmeye devam etmekle suçlandı. Türkiye'nin tutumunu netleştirmesi için bir hafta 'süre verildi'.

Doğu Akdeniz’de Türkiye ile Yunanistan arasında aylardır devam eden gerilim Avrupa Birliği ülkelerine de sıçramıştı. AB ülkelerinden Almanya ve Fransa’dan Türkiye'ye karşı yeni bir hamle geldi.

Avrupa Birliği, Aralık ayında yapılacak Avrupa zirvesinde Türkiye’ye yaptırım olasılığını gözden geçireceğini açıklasa da geçen haftalarda toplanan AB liderleri, Türkiye’ye yaptırım kararı almamıştı.

Uluslararası medya kuruluşlarında yer alan haberlerde Rum Kesimi’nin Türkiye’ye yaptırım istediği fakat bütün üyelerden “evet” oyu alamadığı için Belarus’a yaptırım kararının da önünü tıkadığına dair ifadeler yer almıştı.

ÜÇLÜ BASIN TOPLANTISI

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Alman ve Polonyalı mevkidaşlarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında, “Türkiye’nin sürekli olarak kabul edilemez provokatif eylemler gerçekleştirdiği bizim için açık” dedi.

Le Drian sorumluluğun Ankara’da olduğunu, ancak Türkiye’nin diyaloğa dönmemesi halinde AB’nin güç dengesini değiştirmeye hazır olduğunu söyledi.

BİR HAFTA BEKLEYECEĞİZ

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’nin gemiyi Akdeniz’e geri gönderme kararının “kabul edilemez” olduğunu söyledi.

AB yaptırımlarını gündeme getirme olasılığı hakkındaki soruya Maas, AB’nin nasıl tepki vereceğine karar vermek için bir hafta bekleyeceğini söyledi. Maas “Beklenen görüşmeler iki seferdir yapılamıyor ve ne zaman yapılacağını bilmiyoruz. Bir hafta içinde ilerleme olup olmadığını görmek için beklemeliyiz ve sonra AB tarafından hangi tavrın benimsenmesi gerektiğini göreceğiz” dedi.