Güncel
19 Şub 2021 10:14 Son Güncelleme: 19 Şub 2021 10:23

Perseverance Mars yüzeyine başarıyla indi ilk fotoğraflar geldi

NASA tarafından Mars'ta yaşamın izlerini aramak üzere gönderilen Perseverance, Mars yüzeyine iniş yaptı. 480 milyon kilometrelik yolculuk sona erdi. Mars'tan ilk fotoğraf geldi.

Perseverance Mars yüzeyine başarıyla indi ilk fotoğraflar geldi

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi NASA'nın “Perseverence" yani "Azim" adlı Mars kaşifi Kızıl Gezegen'e indi.

Paraşüt başarıyla açıldı, atmosfere giriş sorunsuz gerçekleşti. "Perseverence" Mars zemini ile radar teması kurdu. NASA, mühendislik kamerasından alınan ilk fotoğrafı paylaştı.

Mars’ın keşfinde potansiyel geçmiş yaşamın izlerini aramak ve Mars’a insanlı yolculuğun yollarını bulmak için yola çıkan NASA’nın Perseverance uzay aracı, Doğu zaman dilimine (ET) göre 15:57’de Mars’a başarılı bir şekilde iniş yaptı.

30 Temmuz Perşembe günü Florida’daki Cape Canaveral Hava Kuvvetleri İstasyonundan, Mars’a yola çıkan NASA’nın yeni nesil uzay aracı Perseverance, planlanan görevi için bir Mars yılı (Yaklaşık 1 Dünya yılı) boyunca Mars’tan 500gr kaya ve toprak örneklerini toplayarak dünyaya getirmesi bekleniyor.

Uydu görüntülerinden 3.5 milyar yıl önce eski bir göl olduğu düşünülen ve Jezerk Crater adı verilen bölgeye gönderilen Perseverance, Mars’ta geçmiş mikrobiyal yaşamın potansiyel kanıtı üzerine keşfe başladı. Perseverance’ın, karbondioksit açısından zengin Mars atmosferinin unsurlarını gelecekteki astronotlar için oksijen üretmesi üzerine bir deney yapması planlanıyor.

Başarılı bir şekilde iniş yapan Perseverance’ın, Mars’tan kaydettiği ilk görüntü uzay aracının Twitter hesabından “merhaba dünya, sonsuz evime ilk bakışım” mesajıyla paylaşıldı.