Ekonomi
06 Eki 2020 22:25 Son Güncelleme: 06 Eki 2020 23:42

Powell uyardı: Toparlanma için daha fazla destek

FED Başkanı Jerome Powell, Kovid-19 salgınından etkilenen ABD ekonomisinin toparlanması için gerekli tespiti yaptı. Powell, daha fazla desteğe ihtiyaç olduğunu ifade ederek "Çok az destek zayıf bir toparlanmaya yol açar ve hane halkı ile işletmeler için gereksiz zorluklar yaratır." dedi.

Powell uyardı: Toparlanma için daha fazla destek

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell, ekonominin toporlanabilmesi için daha fazla desteğin gerekli olduğunu söyledi. Amerikan ekonomi hakkında uyarısını yapan Powell, yeni tip korona virüs (Kovid-19) salgınının etkisine karşı yapılması gerekeni özetledi. 

Powell şöyle dedi: "Çok az destek zayıf bir toparlanmaya yol açar ve hane halkı ile işletmeler için gereksiz zorluklar yaratır. Zamanla hane halkı ve iş iflasları artar, ekonominin üretken kapasitesine zarar verir, ücret artışını engeller."

Jerome Powell, Ulusal İşletme Ekonomisi Derneğinin (NABE) yıllık toplantılarında ekonomik görünüme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Powell, Kovid-19 resesyonunun finansal veya ekonomik dengesizliklerden kaynaklanmadığı için alışılmadık olduğunu belirtti. Powell salgın şokunu "sağlıklı bir ekonomiyi vuran doğal afet" olarak tanımladı.

Powell'un konuşmasından detaylar şöyle:

Kovid-19 salgınının etkisiyle ABD ekonomisinin bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 31 daraldığı. İşgücü piyasası olumsuz etkilendi.

Salgının ekonomik etkilerine karşı FED önlemler almak için tüm araçlarını kullandı. Belirli hedeflere yönelik geçici önlemler aldık. Mali müdahale olağanüstü oldu.

Mali yardım hane halkına hayati destek sağladı. Yine de birçok kişi uzun süreli işsizlik yaşayacak gibi görünüyor. Daha fazla desteğe ihtiyaç duyulacaktır.

Yatırımlar ve yeni iş kurulmalarında toparlanma gösteriyor. Bu ekonominin önündeki yolda bir miktar güveni işaret ediyor. 

Finansal piyasalar büyük ölçüde normal işleyişine döndü. Maliye ve para politikası eylemleri şimdiye kadar talepte güçlü ancak tamamlanmamış bir toparlanmayı destekledi. Şimdilik ekonomik bir gerilemede meydana gelen normal durgunluk dinamiklerini önemli ölçüde dindirdi.

Maliye ve para politikasının etkileri şimdiye kadar işgücü piyasasının sağlam bir şekilde toparlanmasına yardımcı olsa da hala gidilecek uzun bir yol var.

Toparlanma genel olarak beklenenden daha hızlı ilerliyor. Ekonomik görünüm, kısmen virüsün yayılışı ve etkilerini kontrol altına almaya bağlı olduğu için belirsizliğini sürdürüyor.

İstihdam, gelir ve harcama verilerinde de görüldüğü gibi ekonomik iyileşmenin hızı mayıs ve haziran aylarındaki büyük kazanımlardan bu yana ılımlı bir seyir izledi. Kalıcı iş kaybındaki artış ve son işten çıkarmalar da dikkate değer.

Uzun süren yavaş ilerleme dönemi tehlikeli 

Görünüme yönelik aşağı yönlü riskleri yönetmek için çalışılmaya devam edilmesi gerektiğini vurgulayan Powell, bu risklerden birinin Kovid-19 vakalarının ekonomik faaliyeti sınırlayacak seviyeye yükselmesi, diğer riskin ise ekonomik iyileşme hızının uzun süreli yavaşlaması olduğunu ifade etti. Powell, "Uzun bir yavaş ilerleme dönemi, ekonomimizdeki mevcut eşitsizlikleri daha da kötüleştirmeye devam edebilir. Özellikle ülkemizin pandemiye kadar olan süreçte kaydettiği ilerlemeler ışığında bu trajik olur." dedi.

Genişlemenin hala tamamlanmaktan uzak olduğunun altını çizen Powell, şöyle devam etti:

"Çok az destek zayıf bir toparlanmaya yol açar ve hane halkı ile işletmeler için gereksiz zorluklar yaratır. Zamanla hane halkı ve iş iflasları artar, ekonominin üretken kapasitesine zarar verir, ücret artışını engeller. Buna karşı, aşırı teşvikin riskleri şimdilik daha az gibi görünüyor. Politika eylemleri nihayetinde gerekenden daha fazla olsa bile boşa gitmeyecek. Para ve maliye politikası sorun açık bir şekilde atlatılana kadar ekonomiye destek sağlamak için çalışmaya devam ederse, toparlanma daha güçlü ve hızlı olacak."