Güncel
25 Şub 2021 08:30 Son Güncelleme: 25 Şub 2021 08:30

Prens Philip öldüğünde neler olacak? Ülkede tüm hazırlıklar belli

İngiltere'de bir yıldır hareketli günler geçiren İngiliz kraliyet ailesi son bir haftadır sancılı bir bekleyiş içinde. Bunun nedeni de Kraliçe 2. Elizabeth'in kocası Prens Philip'in bir süredir hastanede olması.

Prens Philip öldüğünde neler olacak? Ülkede tüm hazırlıklar belli

Geçen hafta Buckingham Sarayı'nın doktorları tarafından hastaneye yönlendirilen 99 yaşındaki Prens Philip için ailesi büyük bir endişe içinde.

Kral Edward VII Hastanesi'nde tedavi altında bulunan Dük'ü ziyaret eden büyük çocuğu Prens Charles'ın çıkıştaki üzgün hali de hastanede olup bitenler hakkındaki endişeleri artırdı. Prens Charles'ın üzgün bakışları, Prens Philip'in durumunun çok da iyi olmadığı görüşünün hakim olmasına yol açtı.

Elbette istenen bu değil ama, Edinburgh Dükü unvanını taşıyan Prens Philip'in ölümü halinde izlenecek yol haritası da çoktan belirlendi.

Operasyon Fort Bridge adı verilen plana göne Prens Philip'in ölümü halinde yapılacak her şey detaylı olarak belirlenmiş durumda. Haberin duyurulmasından sonrasında yapılacaklara kadar.

Prens Philip hayata veda ederse haber, Buckingham Sarayı tarafından ilk olarak resmi yayın kuruluşu BBC'ye verilecek.  Eğer ölüm gece yarısından sonra olursa haberin duyurulması için bir sonraki gün sabah saat 08.00 olması beklenecek. Aksi halde Prens Philip hayata veda ettikten çok kısa bir süre sonra duyuru yapılacak. Ailenin geleneklerine göre ölüm döşeğinde olan üyelerle ilgili duyurular yapılmıyor.  Ancak bu kural, Kraliçe Victoria ve Kral 5. George'un ölümü sırasında bozulmuştu.

Prens Philip ölürse, haberi ekranda duyuracak olan spikerlerin de gelişmeleri olay yerinden bildiren muhabirlerin de siyah giymesi gerekiyor. Ticari radyo istasyonları herhangi bir kraliyet ailesi üyesinin ölümü durumunda yas yayınına geçecek. Prens Philip'in ölümü halinde tüm ülkede ulusal yas ilan edilecek. Bayraklar yarıya inecek. Bunun tek istisnası ise Buckingham Sarayı' nın üzerinde dalgalanan bayrak. 

73 YILLIK EVLİLİK 

Kraliçe 2. Elizaeth ile Prens Philip geçtiğimiz 20 Kasım'da evliliklerinin 73'üncü yıl dönümünü kutladı.Dünyanın en uzun süre tahtta kalan kraliçesi olma unvanını elinde tutan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth aynı zamanda en uzun süren evliliklerden birinin de kahramanı. Kraliçe 2. Elizabeth ile Yunanistan ve Danimarka kraliyet ailesinin bir üyesi olan Prens Philip 1947 yılında evlendiler. Her ne kadar Philip ile ilgili bazı aldatma iddiaları yılardır konuşulsa da bugün de evliliklerinin 73'üncü yılını kutladılar.

EVLENDİKLERİNDE ELIZABETH PRENSESTİ 

Kraliçe ile Edinburgh Dükü unvanını taşıyan Prens Philip, Elizabeth, henüz babası hayattayken yani prenses iken evlendiler. O sırada Elizabeth 21, Philip ise 26 yaşındaydı.