KKTC
10 Mar 2021 19:04 Son Güncelleme: 10 Mar 2021 19:15

Restorancılar bakanlığa yine ültimatom verdi! Ne istiyorlar?

KKTC restoran işletmecileri Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'ne yine ültimatom verdi. RES-BİR Başkanı Salih Kayım, restoranların iç mekanlarının yüzde 30'unun kullanıma açılması içtin karar alınmazsa cuma günü bunu kendilerinin uygulamaya koyacaklarını bildirdi.

Restorancılar bakanlığa yine ültimatom verdi! Ne istiyorlar?

KKTC'de alınan son karardan memnun olmayan restoran işletmecileri Sağlık Bakanlığı Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi'ne ültümatom verdi. Bakanlar Kurulu'nun açıkladığı son kararlara göre restoranların açık alanlarının yüzde 30'u kullanıma açıldı. Restorancılar Birliği (RES-BİR) Başkanı Salih Kayım, her restoranın aaçık alana sahip olmadığını bu nedenle tüm ülkedeki restoranlar için kapalı alanlarının yüzde 30'nun kullanıma açılması gerektiğini söyledi. 

BRT’de yayınlanan ‘Manşet+’ programına telefonla bağlanan Salih Kayım, restoranların büyük bir kısmının bugünden itibaren açılacağını da aktaran Kayım, bazı restoranların açık alanlarının bulunmadığını bazılarının ise tarzı ve bölgesinden ötürü hafta sonu ya da akşam saatlerinde hizmet vereceğini dile getirdi.

Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’ne sunmuş oldukları öneriden de bahseden RES-BİR Başkanı Kayım, restoranların 22.00’ye kadar açık kalmasını, Cumartesi günleri ise mekanların açık olarak, iç mekanlarının yüzde 30’unun da kullanımına izin verilmesini istediklerini ifade etti.

Kayım, Üst Komite’ye yapmış oldukları önerilerin dikkate alınmaması ve bu konuda karar alınmaması halinde önerilerini cuma günü uygulayacaklarının da altını çizdi.

Kayım, restoranların kendi denetimlerini kendilerinin yapacağını ifade ederek, özel güvenlik şirketinden hizmet alınacağı, Sağlık Bakanlığı’na ve zabıtalara fotoğraf gönderileceğini belirtti.