KKTC
09 Eki 2020 11:58 Son Güncelleme: 09 Eki 2020 11:59

Rum lider Anastasiadis Maraş açılışından dolayı gerildi

Rum lider Anastasiadis Maraş açılışından dolayı gerildi. Anastasiadis, Maraş'ın açılmasının ardından Varoşa kentininden de açılma ihtimaline karşı endişe duyduğunu açıkladı.

Rum lider Anastasiadis Maraş açılışından dolayı gerildi

Rum Lider Anastasiadis, Maraş'ın açılmasının ardından kapalı Varoşa kentinin de açılma kararırın gelebileceği endişesi taşıdığını açıkladı. Anastasiadis, “Türkiye’nin BM kararlarını çiğneyerek kapalı Varoşa kentini açma kararından yoğun endişe duyuyoruz” dedi.

Türkiye’ye BM Güvenlik Konseyi’nin kararlarına saygı duyarak Maraş kentini yasal sakinlerine geri vermesi çağrısında bulunan Anastasiadis, barış müzakerelerinin altının oyulduğunu iddia etti. Anastasiadis, BM Genel Sekreteri ile görüşerek endişesini ilettiğini açıkladı. 

Anastasiadis, “Türkiye’nin BM kararlarını çiğneyerek kapalı Varoşa kentini açma kararından yoğun endişe duyuyoruz. Biz kendi tarafımızdan Türkiye’ye, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uyması ve Maraş kentini yasal sakinlerine geri vermesi ve 1979’e iki toplum lideri arasında sağlanan Üst Düzey Anlaşmanın ve aynı zamanda Güvenlik Konseyi’nin 414 (1970), 442 (1980), 550 (1984) ve 789 (1992) sayılı kararlarını çiğneyen her türlü planı terk etmesi çağrısı yapıyoruz. BM Genel Sekreteri, AB’deki ortaklarımıza ve uluslararası topluma müzakere sürecine sıkı bir şekilde bağlı kaldığım güvencesi verdim. Ama müzakerelerin gerçekten başarılı olması için iyi komşuluk ilişkilerine yardımcı olacak bir hava oluşturulmalıdır. Ve bu kesinlikle tehdit ve oldu bitlilerle yapılamaz” diye konuştu.