KKTC
13 Mar 2021 14:00 Son Güncelleme: 13 Mar 2021 17:19

Rumlar federasyonu üniter devlet hedefi için istiyor

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, sivil toplum kuruluşları ile video konferans yaptı. Görüşmede Tatar, Rumların Kıbrıs adasındaki hedeflerini anlattı.

Rumlar federasyonu üniter devlet hedefi için istiyor

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Rum tarafının federasyon isteğiyle üniter bir devlet yapısı hedefinde olduğun söyledi. Tatar, bazı sivil toplum örgütleri ile gerçekleştirdiği video konferans toplantısı düzenledi. Kıbrıs meselesi ve gündeme ilişkin konularda açıklamalarda bulunan Tatar, Kıbrıs Türk halkının kendi egemenlik haklarına sahip çıkmasının gerekliliğine işaret etti.

RUMLAR ÜNİTER DEVLET HEDEFLİYOR

Cumhurbaşkanı Tatar, federasyonun tek egemenliğe dayalı bir model olduğunu ifade ederek, Rum tarafının üniter devlet yapısına bu şekilde ulaşabileceğini vurguladı. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıslı Türklere ekonomik vaatlerle herhangi bir çözümün empoze edilemeyeceğini belirterek "Egemen eşitliğe dayalı bir çözümün Kıbrıslı Rumların da yararına olacaktır." dedi.

TÜRKİYE İLE DAHA DA YAKINLAŞTIK

Hidrokarbon konusunda Türkiye’nin asla denklem dışında tutulamayacağını vurgulayan Tatar "Türkiye’nin bölgenin en güçlü ve lider ülkesidir. Cumhurbaşkanı olarak göreve başlamamın ardından Türkiye ve KKTC halkları arasında daha da yakınlaştık. Bu yakınlaşma Kıbrıslı Türklere siyaseten ve ekonomik açıdan büyük güç verdiği" diye konuştu.

TÜRKİYE GARANTÖRLÜK HAKKINDAN ASLA VAZ GEÇMEYECEK

KKTC’nin güçlenerek yaşayabilmesinin Türkiye’nin güvenliği açısından da oldukça önemli olduğunu belirten Tatar, egemen eşitliğe dayalı bir çözümün müzakere masasına götürülmesinin önemine dikkat çekerek, Annan Planı’ndan 13 sene sonra Crans Montana’da federasyon anlayışının tekrar çöktüğünün altını çizdi. Cumhurbaşkanı Tatar, Türkiye’nin garantörlük hakkından asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

“ESAS HEDEF MİLLİ BEKAMIZDIR”

Cumhurbaşkanı Tatar, ilk gençlik yıllarından bugüne kadar Kıbrıs’ta iki ayrı devleti savunan biri olarak halkın desteğiyle Cumhurbaşkanı olarak seçildiğinin altını çizdi. KKTC’ye 100’den fazla farklı öğrencinin yüksek öğretim için geldiğini, çeşitli ülkelerden turist geldiğini kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, dost ülkelerle ilişkilerin geliştirilerek KKTC’nin daha güçlenebileceğini kaydetti.

KKTC’nin bugün sağlıktan eğitime her alanda yüz binlerce insana hizmet verdiğini ve bir devlet olmanın tüm gerekliliklerini yerine getirdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, herkesin devlete sahip çıkması gerektiğini dile getirdi.

Kıbrıslı Türklerin, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurucu ortağı olmasının Kıbrıslı Türkler lehine avantajlı bir durum yarattığını kaydeden Cumhurbaşkanı Tatar, KKTC’nin millî mücadele yıllarında Kıbrıslı Türklerin verdiği tarihsel mücadeleye değinerek “Esas hedef; milli bekamızdır” dedi.

Video konferansa Şht. Aileleri ve Malül Gaziler Derneği adına Gürsel Benan, Maraş Derneği adına Yasin Yeni, Dr. Küçük Hareketi adına Alihan Çakır, Elazığlılar Derneği adına Yunus Ataş, Ahıskalılar Derneği adına Hakan Uygun ve Mücahit Komutanları Derneği adına Gözkamaş Ergüneş ve Cumhurbaşkanlığı Sivil Toplum Örgütleri İletişim Koordinatörü Latif Akça katıldı.