KKTC
15 Eki 2020 21:00 Son Güncelleme: 15 Eki 2020 21:31

Rumlar korona şokunda! KKTC alarm için geç mi kalıyor?

Güney Kıbrıs Rum kesimi deyim yerindeyse koronadan kırılıyor. Her gün artan sayıda korona virüs vakası tespit ediliyor. Bugün tam 93 kişinin testi pozitif çıktı. Rumlar şokta. KIBRISPOST SORUYOR: "KKTC alarm için geç mi kalıyor? Rum kesimindeki dalga KKTC'ye ulaşmayacak mı?"

Rumlar korona şokunda! KKTC alarm için geç mi kalıyor?

Kıbrıs Adası'nda korona alarmı verilmeli mi? Son günlerde her iki kesimin üst organlarında cevabı aranan soru bu. Kıbrıs Güney Rum Kesimi koronadan kırılıyor. Her gün artan rakamlar Rumları şoka soktu. 

Bugün açıklanan rakam 93. Rum kesiminde toplam 2274 vaka sayısına ulaşıldı. Rakam her geçen gün artıyor. 

Bugün yapılan 3877 testin sonucunda ortaya çıkan tablo Rum yönetiminin endişesini arttırıyor. 

Rum kesimi korona virüsten kırılırken, KKTC rahat mı? Vaka sayısı Rum kesimine göre elbette daha az. Ancak geçtğimiz gün Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı Dr. Özlem Gürkut çok önemli bir uyarı yaptı.

Rum kesiminden KKTC'ye koronavirüs yayılabilir. Yayılma da sınır kapılarından her gün iki kesim arasında gidip gelen yüzlerce kişi aracılığıyla olabilir. Dr. Özlem Gürkut sınır geçişlerinde KKTC'nin acil olarak ek tedbirler almasını söylüyor. 

KIBRISPOST soruyor: "KKTC alarm için geç mi kalıyor?" 

Uzmanlar önümüzdeki 14-21 günlük sürecin kritik olduğunu belirtiyor. Bu süreçte Kıbrıs Türk halkının zorunlu ve çok elzem haller dışında güneye geçiş yapmaması için uyarılması gerekiyor. 

KKTC Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerine kilitlendi. Bu politik atmosferde yurttaşların sağlığı elbette arka plana atılmıyordur. Ancak sınır geçişlerinde ek tedbirler alınmazsa Rumların yaşadığı şoku KKTC'nin de yaşaması kaçınılmaz olacak.